PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nagły wypływ metanu przyczyną piątkowej tragedii?

Autor: PAP
22-09-2009 09:31
Nagły wypływ metanu przyczyną piątkowej tragedii?

Wstępne informacje nie wskazują, by w kopalni "Wujek-Śląsk" była prowadzona tzw. cicha akcja ratownicza, a wcześniejsze kontrole nie potwierdziły, by fałszowano tam wskazania stężeń metanu. Możliwe, że przed tragedią nastąpił niespodziewany, nagły wypływ tego gazu - wynika ze wstępnych ustaleń nadzoru górniczego w sprawie piątkowej tragedii.

W poniedziałek liczba śmiertelnych ofiar zapalenia metanu w tej kopalni wzrosła do 14. W szpitalach jest 40 górników, stan kilku z nich jest bardzo ciężki. Wstępne ustalenia dotyczące katastrofy oraz informacje dotyczące kontroli prowadzonych w tej kopalni m.in. wiosną tego roku przedstawili w poniedziałek szefowie urzędów górniczych: Wyższego, Piotr Litwa i Okręgowego, Jerzy Kolasa.
W poniedziałek przedstawiciele nadzoru górniczego przesłuchali pierwszych sześciu świadków - pracowników działu wentylacji kopalni. Natomiast we wtorek w południe w kopalni po raz pierwszy zbierze się powołana przez prezesa WUG specjalna komisja, wyjaśniająca przyczyny katastrofy. Jej członkowie nie zjadą na razie na dół, bo nadal jest tam zagrożenie metanowe. Ratownicy prowadzą akcję przeciwpożarową. Komisja zjedzie tam, gdy tylko będzie to możliwe.

Komisja ma m.in. wyjaśnić, skąd w rejonie ściany wydobywczej ponad tysiąc metrów pod ziemią pojawiło się tak duże stężenie metanu oraz co dało iskrę, która zapaliła ten gaz. Wykluczono już, że były to roboty strzałowe, bo takich w tym dniu nie prowadzono. Przed katastrofą nie doszło także do wstrząsu górotworu, który mógłby przyczynić się do zapalenia metanu. Wstępna analiza wykresów stężeń tego gazu w dniu katastrofy wskazuje, że prawdopodobnie nastąpił tam nagły, niespodziewany wypływ metanu.

"Z wykresów wynika, że zawartość metanu w powietrzu była poniżej dopuszczalnych norm. Ta linia (obrazująca stężenie tego gazu - PAP) przechodzi w jednym momencie, w postaci takiego pionowego skoku, do wartości niedopuszczalnych. Na podstawie tego wykresu i następnych - nie uprzedzając jeszcze wyników badań - mieliśmy do czynienia nie z narastającym zagrożeniem, że gdzieś tam coś powoli wypływało, tylko nagle, w jednej sekundzie, nastąpił niespodziewany wypływ metanu" - ocenił dyr. Kolasa.

Przypomniał, że tego typu "pułapki metanowe", polegające na nagłym, niespodziewanym uwolnieniu się dużej ilości metanu, zdarzają się w kopalniach. Tak było np. w zeszłym roku w kopalni "Sośnica-Makoszowy", gdzie na szczęście nie było ofiar. To możliwe, bo struktura górotworu nie jest jednolita - są miejsca, gdzie metanu może być więcej niż gdzie indziej. Można to sprawdzić np. wykonując specjalne otwory wiertnicze. W kopalni "Śląsk" ich nie robiono, bo nie było dotąd takiej potrzeby. Być może takie otwory będą wykonane teraz.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP