Nadzór górniczy wstrzymał nieprawidłowo prowadzone roboty w kopalniach

Nadzór górniczy wstrzymał nieprawidłowo prowadzone roboty w kopalniach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Czasowe wstrzymanie eksploatacji jednej ściany wydobywczej oraz drążenia czterech chodników, a także zatrzymanie 33 urządzeń transportowych - to efekty kontroli, przeprowadzonej w minionym tygodniu przez inspektorów nadzoru górniczego w kopalniach Kompanii Węglowej.

Wyniki kontroli w zakładach tej największej górniczej spółki przedstawił we wtorek PAP Wyższy Urząd Górniczy (WUG) w Katowicach.

Powodem zatrzymania ściany wydobywczej było nieprzestrzeganie rygorów dotyczących zagrożenia metanowego oraz zagrożenia wybuchem pyłu węglowego. Przerwanie drążenia wyrobisk również wiązało się z zagrożeniem metanowym, a także z prowadzeniem robót niezgodnie z projektem technicznym. Także urządzenia transportowe pracowały nie tak, jak powinny.

Wstrzymanie eksploatacji lub wyłączanie z ruchu maszyn i urządzeń to dla kopalń najbardziej dokuczliwa forma wymuszania przestrzegania przepisów. Roboty mogą ruszyć dopiero po spełnieniu warunków bezpieczeństwa.

"Przestój choćby tylko jednej ściany to strata w postaci urobku, a także konsekwencje w postępie robót wydobywczych oraz komplikacje w organizacji pracy górniczej załogi. Dlatego po ten środek prewencyjny sięgamy ostrożnie, po starannej analizie sytuacji" - wyjaśnił dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach Piotr Wojtacha.

Jego zdaniem, wstrzymanie robót w kopalniach ma charakter przede wszystkim prewencyjny, służący przeciwdziałaniu wypadkom w górnictwie. Wobec winnych nieprawidłowości inspektorzy stosują także mandaty, upomnienia, pouczenia czy wnioski o ukaranie przez sąd.

W Kompanii Węglowej inspektorzy sprawdzali prowadzenie robót górniczych w warunkach występujących zagrożeń naturalnych (szczególny nacisk położono na rozwiązania organizacyjne i techniczne), stosowaną profilaktykę, stan techniczny urządzeń energomechanicznych oraz eksploatację obiektów kopalń.

Ubiegłotygodniowa kontrola objęła siedem ścian, jedenaście robót przygotowawczych, składy materiałów wybuchowych oraz działy wentylacji. W zakresie energomechanicznym kontrolowano pompownie głównego odwadniania, układy transportu materiałów oraz urządzeń odstawy. W sumie inspektorzy interweniowali 69 razy, stwierdzając nieprawidłowości.

Przedstawiciele Kompanii Węglowej zapewniają, że starają się minimalizować ryzyko, związane z pracą górniczą i usuwają wszystkie stwierdzone nieprawidłowości.

W tym roku, do końca stycznia, w górnictwie doszło do 285 różnych wypadków, z czego do 154 w kopalniach węgla kamiennego. Zginęły cztery osoby: dwie w zagłębiu miedziowym, po jednej w górnictwie węgla kamiennego oraz nafty i gazu. Kilka osób zostało ciężko rannych.

W ubiegłym roku w polskim górnictwie zginęło 38 osób, z czego 36 w kopalniach węgla kamiennego; najwięcej - aż 20 - we wrześniowej katastrofie w kopalni "Wujek-Śląsk". 50 górników odniosło ciężkie obrażenia, z czego 44 w kopalniach węgla. Ogółem doszło do 3518 rozmaitych wypadków, w tym 2799 w górnictwie węgla kamiennego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!