Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nadzór górniczy nad podziemnymi trasami turystycznymi

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
06-06-2016 12:49

Jeżeli chodzi o podziemne trasy turystyczne objęte górniczym nadzorem, to obowiązki ustawowe zaczną obowiązywać 1 stycznia 2017 roku.

Wprowadzone zostały nowelizacja Ustawy prawo geologiczne i górnicze z 11 lipca 2014 roku, która weszła w życie 1 stycznia 2015 roku. Zgodnie z ustawą zakłady miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów, zostało im jeszcze 6 miesięcy.
Jak wskazuje Jolanta Talarczyk, doradca p.o. prezesa WUG, podziemi użytkowanych turystycznie jest w Polsce ok. 180.

Nadzorem górniczym objętych zostanie 14, przy czym ta liczba może się zmienić, ponieważ przygotowywane są nowe trasy. Są one zlokalizowane wyłącznie w zlikwidowanych zakładach górniczych.

Dla świadczących usługi turystyczne nowe obowiązki ustawowe sprowadzają się do trzech głównych kwestii: uzyskania użytkowania górniczego (dokumentu prawnego do korzystania z przestrzeni w dawnych wyrobiskach kopalnianych). Organizatorzy usług turystycznych  muszą o ten dokument wnioskować do marszałka danego województwa;

-zatrudnienia kierownika ruchu zakłady (musi mieć uprawnienia i to on decyduje o tym: jakich i ilu specjalistów dana placówka potrzebuje do utrzymania wyrobisk w należytym stanie i zapewnienia bezpieczeństwa turystom),

- uregulowań w zakresie ratownictwa górniczego.

Nowelizacja ustawy - zaznacza Jolanta Talarczyk - ma dwa cele: ujednolicenie standardów w zakresie bezpieczeństwa oraz uregulowanie podstawy prawnej prowadzonej działalności. „Muzea” mają jeszcze czas na dostosowania się do wymogów ustawowych. Uzyskanie dokumentu użytkowania górniczego, czyli podstawy prawnej działalności, prawa do przestrzeni, w której odbywa się ruch turystyczny nie jest w gestii nadzoru górniczego. Ten dokument „muzea” uzyskają od marszałków wojewódzkich.

W 2015 roku w WUG odbyło się spotkanie z użytkownikami podziemnych tras turystycznych z całego kraju.

Podczas tego spotkania merytoryczni pracownicy nadzoru górniczego przedstawili zmiany w ustawie Pgg, w tym przepisów dotyczących: umowy o ustanowieniu użytkowania górniczego, obowiązków podmiotów wynikających z ustawy i przepisów wykonawczych do tej ustawy, a także projektowanych zmian przepisów w zakresie dokumentacji mierniczo-geologicznej oraz stosowania wyrobów w zakładzie.

Ponadto zaprezentowano schemat organizacyjny, kompetencje i zadania nadzoru górniczego. Spotkanie miało charakter informacyjny.  W dyskusji rozstrzygnięto wiele narastających wśród organizatorów ruchu turystycznego  wątpliwości.

Ujawniły się dwa przeciwstawne stanowiska: rozszerzania nadzoru nad wszelkimi podziemnymi wyrobiskami (w tym jaskiniami), w których odbywa się „spontaniczny” ruch turystyczny oraz wyjęcia z nadzoru tych obiektów, które nie przechodziły formalnej procedury likwidacji zakładu górniczego. Przedstawiciele zabytkowych kopalń (Wieliczka, Bochnia, w Złotym Stoku) wskazywali korzyści wynikające ze współpracy z nadzorem górniczym oraz nowelizacji ustawy.

W Okręgowych Urzędach Górniczych i WUG są wytypowane osoby, które pomagają organizatorom ruchu turystycznego rozwiązać różne problemy i doradzają: kiedy i co należy zrobić oraz jakie dokumenty przygotować.
Podobał się artykuł? Podziel się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 016 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP