Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Na rynku węgla będzie poprawa?

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
23-08-2016 06:24
Na rynku węgla będzie poprawa?

Zużycie węgla energetycznego jest ograniczane w wielu krajach z uwagi na zanieczyszczenie środowiska. Jednak węgiel pozostaje najbardziej opłacalnym źródłem energii dla ich rosnącej populacji.

Producenci węgla znajdują się w trudnej sytuacji, dekoniunktura na rynku przedłuża się. Jednak pewne polepszenie sytuacji, będące konsekwencją ograniczenie wydobycia, daje nadzieje dalszego ożywienia.

Na międzynarodowym rynku węgla w czerwcu 2016 roku odnotowano ożywienie na skutek ograniczeń w podaży.
Jak wskazano w analizie katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu -  w rejonie Atlantyku oraz rejonie Pacyfiku miało miejsce znaczne ożywienie we wszystkich największych terminalach węglowych.

Jego przejawem był widoczny wzrost indeksów cenowych.

Wyniki notowań indeksów cenowych 24 lipca br. w portach NEWC, DES ARA oraz RB wyniosły odpowiednio: 53,92 USD/t, 53,80 USD/t oraz 58,85 USD/t.

Największą dynamikę odnotowano w europejskich portach ARA. Ograniczenie wydobycia, a także wzrastające ceny ropy przełożyły się na umacnianie indeksów węglowych.

W porównaniu do notowania z 27 maja cena węgla w europejskich portach poszła w górę o 8,1 proc.

W ciągu miesiąca obserwowano także zwyżkę indeksów dziennych dla portów ARA. Mimo iż pod koniec czerwca, gdy ogłoszono wyniki referendum o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, w portach ARA odnotowano niewielki spadek - to jednak indeks tygodniowy był o 3 USD/t wyższy niż w okresie ostatnich dziesięciu miesięcy.

Jak wskazano w analizie katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu - wzrostowi cen węgla pod koniec miesiąca towarzyszył też zwiększony popyt na większe dostawy, tj. 650 tys. ton, a także wzrost stawek frachtowych.

Mniejsza podaż z Indonezji czy RPA sprzyjały większemu eksportowi węgla z australijskiego NEWC do Chin oraz Indii.

Jak wynika z danych Platts, Chiny zaimportowały w maju 7,6 mln ton węgla energetycznego, a zatem o 2,9 mln ton więcej niż rok wcześniej i o 7 proc. więcej niż w kwietniu br.

Jednocześnie w okresie pięciu miesięcy br. kraj ten zaimportował łącznie 33,1 mln ton węgla energetycznego - o 8,57 proc. mniej niż w tym samym okresie 2015 roku.

Z danych australijskiego Port Warath Coal Services wynika, że sprzedaż do Chin uległa zwiększeniu do najwyższego od 16 miesięcy poziomu: 1,6 mln ton.

Od stycznia do maja z ww. portu do Chin wysłano 5,2 mln ton (w analogicznym okresie 2015r. wysłano 6,8 mln ton).

Według analityków konkurencyjna cena węgla importowanego z Australii wpłynęła na większe zainteresowanie runku chińskiego węglem z Newcastle w przeciwieństwie do węgla rodzimego, którego cena jest wyższa niż importowanego przy porównywalnej wartości kalorycznej.

Jak zaznaczono w analizie katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu - z kolei cena FOB węgla energetycznego o wartości 5 500 kcal/kg NAR, cieszącego się dużą popularnością wśród chińskich nabywców, w maju osiągnął wartość 43,80 USD/t -podobnie jak w kwietniu.

KOMENTARZE (10)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


41 007 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP