XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MSP: w lipcu zaproszenie do negocjacji ws. kopalni Adamów i Konin

MSP: w lipcu zaproszenie do negocjacji ws. kopalni Adamów i Konin
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W połowie lipca Ministerstwo Skarbu Państwa zamierza zaprosić do negocjacji w sprawie sprzedaży kopalni węgla brunatnego Adamów i Konin, w połowie września chce otrzymać oferty od potencjalnych inwestorów - poinformował Adam Leszkiewicz, wiceminister skarbu.

"W połowie lipca zamierzamy ogłosić zaproszenie do negocjacji w sprawie sprzedaży kopalń Adamów i Konin, w połowie września chcielibyśmy zebrać oferty. Proces będzie prowadzony łącznie, ale dla dwóch podmiotów" - powiedział PAP Leszkiewicz.

Podczas czwartkowego posiedzenia sejmu wiceminister poinformował, że nie ma planów konsolidacji obu spółek.

"Będziemy szukać inwestora dla dwóch kopalni, nie ma decyzji, co do ich konsolidacji, nie ma takich zamiarów" - powiedział.

MSP informowało wcześniej, że zgodnie z porozumieniem proces prywatyzacji KWB Konin i KWB Adamów będzie prowadzony w trybie otwartych negocjacji, podjętych na podstawie publicznego zaproszenia.

KWB Adamów i KWB Konin eksploatują złoża węgla brunatnego na potrzeby Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK).

Roczne wydobycie kopalni Adamów to 4,5-5,2 mln ton. Złoża spółki mają 50 mln ton węgla, szacuje się, że ich eksploatacja potrwa do 2023 r. Spółka zatrudnia 1.700 osób. W ubiegłym roku wypracowała ponad 10 mln zł zysku.

KWB Konin zatrudnia 3.600 osób. W 2010 r. jej zysk wyniósł ponad 32 mln zł.

Minister skarbu Aleksander Grad, mówił niedawno, że skarb nie zamierza wnosić kopalni Adamów i Konin do ZE PAK. Nie będzie jednak się sprzeciwiać potencjalnemu udziałowi PAK-u w prywatyzacji kopalni.

W połowie marca 2011 r. MSP zrezygnowało z negocjacji dotyczących sprzedaży Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin oraz kopalni Adamów i Konin spółce Rafako. Poinformowało, że planuje ofertę publiczną PAK-u. W czerwcu MSP, Elektrim oraz akcjonariusze ZE PAK, reprezentowani przez Elektrim, podpisali porozumienie, którego elementem jest współpraca przy wprowadzeniu ZE PAK na GPW.

Leszkiewicz poinformował, że 7 lipca odbędzie się NWZA ZE PAK, które zdecyduje o rozpoczęciu procedur dotyczących upublicznienia spółki.

Z wcześniejszych informacji wynika, że debiut ZE PAK na warszawskim parkiecie może mieć miejsce w przyszłym roku. Do końca lipca resort skarbu zamierza wybrać doradców w procesie upublicznienia.

Na GPW skierowane mają być akcje z podwyższenia kapitału spółki, oraz ewentualnie obecnie istniejące akcje. Dzięki temu spółka ma pozyskać środki na realizację inwestycji i dalszy rozwój.

MSP ma 50 proc. akcji PAK-u. Poza Skarbem Państwa akcjonariuszem ZE PAK jest należący do Zygmunta Solorza-Żaka Elektrim, który ma ponad ma 47 proc. kapitału i kontrolę operacyjną nad PAK-iem.

ZE PAK SA jest drugim co do wielkości krajowym producentem energii elektrycznej otrzymywanej z węgla brunatnego. Łączna moc zainstalowana elektrowni wynosi 2.467 MW.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MSP: w lipcu zaproszenie do negocjacji ws. kopalni Adamów i Konin

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!