MSP: spółki węglowe podlegają resortowi gospodarki

MSP: spółki węglowe podlegają resortowi gospodarki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spółki węglowe podlegają resortowi gospodarki, dlatego nie znalazły się na liście 22 podmiotów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki, która obejmuje jedynie firmy nadzorowane przez Ministerstwo Skarbu Państwa - tak resort skarbu odpowiada związkowcom.

W poniedziałek górnicza Solidarność wyraziła zaskoczenie, że na liście brak spółek węglowych.

"Spółki węglowe są bardzo ważne dla polskiej gospodarki. Bogate złoża węgla kamiennego i brunatnego zapewniają bezpieczeństwo dostaw paliwa dla polskiej energetyki. Jak wskazuje sama nazwa, na +Liście podmiotów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki państwa w nadzorze Ministra Skarbu Państwa+ znalazły się jednak wyłącznie spółki w naszym nadzorze. Nadzór właścicielski nad podmiotami z branży węglowej sprawuje zaś minister gospodarki" - powiedziała rzeczniczka MSP Agnieszka Jabłońska-Twaróg.

Lista jest elementem dokumentu "Priorytety zarządzania portfelem podmiotów nadzorowanych przez Ministra Skarbu Państwa do roku 2015", z którym 5 sierpnia zapoznał się rząd. "Chodziło nam o to, by jasno pokazać główne kierunki działań MSP, nasze priorytety i podejście do poszczególnych spółek. Stąd także lista 190 spółek i przedsiębiorstw na liście do prywatyzacji, która również jest załącznikiem do dokumentu" - dodała Jabłońska-Twaróg.

Na opublikowanej przed kilkoma dniami liście wśród 22 podmiotów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki państwa znalazły się m.in.: Grupa Azoty, KGHM, PGNiG, PZU, PKN Orlen i Polska Grupa Zbrojeniowa.

MSP wskazało, że na listę trafiły spółki, które budują wartość dla akcjonariuszy, odgrywają ważną rolę w procesie tworzenia silnej gospodarki kraju oraz współtworzą bezpieczeństwo ekonomiczne państwa. Znajdują się na niej również spółki o strategicznym znaczeniu ze względu na pełnioną misję, jak Polskie Radio i Telewizja Polska.

W poniedziałek górnicza "S" wyraziła "zaskoczenie", że na liście nie znalazła się żadna spółka węglowa. Związkowcy ocenili, że stawia to pod znakiem zapytania prawdziwość deklaracji przedstawicieli rządu, którzy podkreślali, że węgiel kamienny pozostaje strategicznym surowcem dla polskiej gospodarki. Związkowcy przesłali list w tej sprawie premierowi Donaldowi Tuskowi, domagając się uzupełnienia listy o spółki węglowe.

Na najbliższą środę w Warszawie zaplanowano kolejne spotkanie przedstawicieli górniczych central związkowych z premierem Tuskiem w sprawie efektów prac międzyresortowego zespołu ds. funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego, a także nowej strategii dla sektora wydobywczego w Polsce. Związkowcy zapowiadają, że podczas spotkania będą chcieli też porozmawiać na temat listy strategicznych podmiotów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!