Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

MSP: nie ma zagrożenia wypłat dla górników

Autor: wnp.pl (DC)
13-07-2015 16:01
MSP: nie ma zagrożenia wypłat dla górników
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Przekazywanie nieprawdziwych i budzących obawy społeczeństwa informacji dotyczących aktualnej sytuacji sektora oraz braku realizacji działań naprawczych jest celowym, destrukcyjnym działaniem opozycji - komentuje Ministerstwo Skarbu Państwa słowa przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości.

- W przemyśle wydobywczym, w kopalniach węgla i spółkach, jest dzisiaj taka sytuacja, i to jest sytuacja tworzona w sposób przemyślany, iż grozi, że przy końcu roku - a więc prawdopodobnie przy nowym rządzie - będzie bardzo poważny kryzys, który może doprowadzić do tego, że nie będzie pieniędzy na wypłaty - powiedział Jarosław Kaczyński.
Czytaj więcej: Kaczyński: na jesieni może zabraknąć pieniędzy na wypłaty dla górników

Zarzuty szefa PiS odrzuca Ministerstwo Skarbu Państwa.

- Minister Skarbu Państwa konsekwentnie realizuje przyjęty kierunek polityki restrukturyzacji sektora węgla kamiennego zatwierdzony w Planie naprawczym Kompanii Węglowej. Realizowane są również postanowienia Porozumienia zawartego 17 stycznia 2015 r. pomiędzy stroną rządową, Międzyzakładowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym, zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w Kompanii Węglowej oraz zarządami Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Kompanii Węglowej i Węglokoksu. Realizacja porozumienia jest na bieżąco konsultowana ze stroną społeczną - informuje resort skarbu w komunikacie.

Przypomina przy tym, że dokonano zmiany ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która wprowadziła mechanizmy wspierające przeprowadzenie działań naprawczych kopalń oraz pakiety osłonowe dla pracowników. Nierentowne kopalnie zostały przeniesione do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), gdzie pracownikom zabezpieczono wypłatę świadczeń w momencie podjęcia decyzji o odejściu z sektora, natomiast dla niektórych kopalń przygotowywane są plany naprawcze.

- Sytuacja ekonomiczna spółek wydobywczych jest trudna, co wynika z czynników zewnętrznych - głównie spadku cen węgla i nadprodukcji na rynku światowym. Poziom płynności jest na bieżąco monitorowany - nie ma zagrożenia dla wypłat wynagrodzeń. Powstanie Nowej Kompanii Węglowej, która przejmie podstawowe aktywa wydobywcze od Kompanii Węglowej i zapewni dalsze efektywne funkcjonowanie kopalń, jest planowane na połowę sierpnia 2015 r. Aktualnie domykany jest proces zapewnienia finansowania działalności spółki - czytamy w komunikacie MSP.

Twierdzenie prezesa PiS ostro skrytykowała premier Ewa Kopacz, argumentując, że nie pora dziś na straszenie górników, ale wspólną pracę na rzecz branży.

Rząd zapewnia, że do końca bieżącej kadencji parlamentu zostaną zamknięte wszystkie kluczowe etapy w najistotniejszych dla górnictwa kwestiach: tj. zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, zapewnienie funkcjonowania spółek sektora i utrzymanie wydobycia węgla.

KOMENTARZE (14)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP