MŚ uspokaja górnicze związki ws. ustawy o jakości paliw

MŚ uspokaja górnicze związki ws. ustawy o jakości paliw
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Regulacje w projekcie nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw dotyczą spalania w małych źródłach eksploatowanych w sektorze bytowo-komunalnym, a nie w instalacjach przemysłowych – wskazuje resort środowiska w odpowiedzi na wątpliwości górniczych związków.

Przed tygodniem górnicza Solidarność zwróciła się do ministra środowiska prof. Jana Szyszko z apelem o wyjaśnienie, jakie są oczekiwania Ministerstwa Środowiska wobec sektora górnictwa węgla kamiennego w zakresie jakości produkowanego surowca.

Związkowcy wyrazili obawę, że projektowane regulacje wyeliminują z rynku nie tylko najgorsze, przyczyniające się do powstawania smogu, gatunki węgla, ale także znaczną część miałów energetycznych, które można bezpiecznie dla środowiska spalać w instalacjach przemysłowych.

W piątek, w odpowiedzi na pytania PAP, do wystąpienia związkowców odniósł się zespół komunikacji medialnej Ministerstwa Środowiska. Resort przypomniał, że zgodnie z założeniami przyjętymi w opracowanym przez Ministerstwo Energii i procedowanym obecnie projekcie nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, dotyczy on wyłącznie tych paliw stałych, które są przeznaczone do użycia w gospodarstwach domowych oraz instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 megawat.

"Uwagi wnoszone do projektu ustawy przez resort środowiska odnoszą się zatem do paliw stałych przeznaczonych do spalania w małych źródłach eksploatowanych w sektorze bytowo-komunalnym, a nie w instalacjach przemysłowych, przystosowanych do spalania gorszych jakościowo węgli dzięki wyposażeniu tych instalacji w odpowiednie urządzenia redukujące emisję" - zapewnił zespół komunikacji medialnej MŚ.

Wystąpienie górniczej Solidarności było efektem informacji przekazanych stronie społecznej podczas poprzedniego posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników, gdzie mowa była m.in. o poprawkach resortu środowiska do projektu ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. W ocenie związkowców, poprawki te "w istotny sposób godzą w interes polskiego górnictwa węgla kamiennego".

"Rozumiemy potrzebę zaostrzenia norm jakościowych węgla z uwagi na wymagania środowiskowe i konieczność wyeliminowania z obrotu detalicznego odpadów węglowych, których spalanie w domowych instalacjach grzewczych przyczynia się do powstawania tzw. niskiej emisji" - napisali do ministra środowiska związkowcy. Ocenili, że propozycje zapisów projektu ustawy wyeliminują z rynku nie tylko odpady węglowe, ale i znaczną część miałów energetycznych.

"Przypomnijmy, że jest to węgiel, który jest spalany w przemysłowych instalacjach, przystosowanych do spalania także gorszych jakościowo węgli w sposób przyjazny dla środowiska. Uważamy, że Państwa propozycje doprowadzą polskie górnictwo węgla kamiennego do poważnych kłopotów ekonomicznych, co będzie skutkowało także problemami całej polskiej gospodarki" - napisali do ministra związkowcy. Z odpowiedzi resortu na pytania PAP wynika natomiast, że ustawa nie będzie dotyczyć spalania miałów w dużych instalacjach.

Ograniczenia możliwości spalania miałów węglowych obawia się też ich producent - Polska Grupa Górnicza (PGG), która jednak przyczynę ograniczenia rynku dla tych gatunków węgla widzi w działaniach regionalnych samorządów. Na początku lipca prezes PGG Tomasz Rogala ocenił, że przyjęte przez samorządy Małopolski i Śląska tzw. uchwały antysmogowe eliminują z rynku ok. 2,5 mln ton węgla określonych gatunków.

Sejmik Woj. Małopolskiego przyjął uchwałę antysmogową w styczniu br., a Sejmik Woj. Śląskiego - w kwietniu. Uchwały zakazują stosowania najbardziej szkodliwych dla środowiska paliw oraz nakazują stopniową wymianę przestarzałych instalacji cieplnych. Intencją jest stosowanie odpowiednich jakościowo paliw stałych w odpowiednich urządzeniach, by poprawić jakość powietrza.

PGG, będąca największym polskim producentem węgla, przeanalizowała skutki wejścia w życie obu uchwał dla górnictwa. Według Grupy, wyeliminują one ok. 2,5 mln ton węgla - nie tylko najbardziej uciążliwe muły węglowe i tzw. flotokoncentraty (kilkaset tysięcy ton), ale także wysokiej jakości miały węglowe i tzw. węgiel gruby (w sumie ok. 2 mln ton).

Rogala podkreślił, że środowisko górnicze w pełni zgadza się z regulacjami dotyczącymi wycofania z rynku indywidualnych odbiorców węgla najniższej jakości - mułów węglowych i tzw. flotokoncentratów, krytykuje natomiast przepisy eliminujące z rynku także gatunki lepsze, a przy tym znacznie tańsze od preferowanych w uchwałach groszków.

Muły i flotokoncentraty to faktycznie odpady z produkcji lepszych gatunków. Ich spalanie w indywidualnych paleniskach starego typu to jedna z istotnych przyczyn smogu. W ostatnim czasie wszyscy krajowi producenci węgla deklarują, że muły nie będą już oferowane indywidualnym odbiorcom, ale zagospodarowywane w zawodowej energetyce. Trwają też analizy dotyczące możliwości zgazowania mułów.

10 lipca o powstrzymanie sprzedaży najbrudniejszych paliw węglowych, czyli mułów i flotokoncentratów, na rynek paliw sektora komunalno-bytowego, zaapelował do Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa. W swoim apelu przypomniał, że palenia mułami i flotokoncentratami w indywidualnych instalacjach zakazuje (od września br. - PAP) w woj. śląskim regionalna uchwała antysmogowa. Paliwa te są jednak wciąż dostępne na rynku.

"Projekt rozporządzenia ministra energii w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych nie zakazuje ich sprzedaży użytkownikom instalacji małej mocy (do 1 MW), a jedynie wskazuje te paliwa do spalania w instalacjach o nominalnej mocy cieplnej powyżej 1 MW, a tym samym nie przyczynia się do walki z niską emisją" - napisał Saługa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MŚ uspokaja górnicze związki ws. ustawy o jakości paliw

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!