Mocna wyprzedaż górniczych akcji

Mocna wyprzedaż górniczych akcji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przerwana hossa na rynku cen węgla nie opóźni giełdowego debiutu Bogdanki i Katowickiego Holdingu Węglowego. Cierpią akcjonariusze NWR.

Giełdowy koncern NWR, kontrolowany przez czeskiego miliardera Zdenka Bakalę, przeżywał wczoraj trudne chwile. Notowania jego akcji spadały nawet o 14,8 proc., do 63,05 zł. Powód? W środę, po raz pierwszy od 2005 r., na całym świecie spadły ceny węgla, W tym roku notowania tego surowca na rynku szybowały w szalonym tempie w górę, ze 130 USD/t w styczniu do 224 USD 1 lipca, kiedy padł historyczny rekord. Spadek o 12 USD na tonie następnego dnia, czyli 2 lipca, boleśnie odczuły spółki węglowe na świecie. W Sydney koncern Gloucester Coal stracił 12 proc., a Centennial Coal nawet 17 proc. Malały też wyceny chińskich spółek - poinformował "Puls Biznesu".

Czy spadek cen uderzy w polskie spółki węglowe? - Notowania węgla mają przełożenie na spółki górnicze. Wiele wskazuje, że analitycy liczyli na to, że ceny nadal będą rosły i nieoczekiwany spadek ich zaskoczył. Trudno określić, czy będzie to trwała tendencja, czy tylko korekta wynikająca z chwilowego wahnięcia. Ceny w ostatnim czasie zbyt ostro szły w górę - ocenia dla "Pulsu Biznesu" Jerzy Galemba, kierownik działu analiz rynku w Węglokoksie.

Analitycy Węglokoksu na bieżąco monitorują rynek międzynarodowy. Dotychczas polskie kopalnie korzystały z hossy - rosły przychody i zyski. Eksperci zwracali uwagę, że gdyby nie wysokie ceny, branża byłaby pod kreską - czytamy w "PB".

Tymczasem pełną parą idą przygotowania do wejścia na warszawski parkiet kopalni Bogdanka i Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW). Obie firmy mają już wybranych doradców. W grudniu ma zadebiutować pierwsza spółka, a druga w pierwszej połowie 2009 r. Zdenek Bakala, który pośrednio kontroluje czeskie kopalnie, może być zadowolony, ponieważ zdążył z IPO. Ulokował emisję w maju, czyli w najkorzystniejszym momencie na rynku. Co z naszymi spółkami?

- Dobra koniunktura na rynku węgla daje większą szansę pozyskania i zainteresowania inwestorów. Jednak pozycja holdingu jest budowana głównie w kraju, na eksport trafia jedynie około 10 proc. produkcji. Spadek cen nie powinien w nas uderzyć - zapewnia "Puls Biznesu" Ryszard Fedorowski, rzecznik KHW.

W ocenie prof. Wiesława Blaschkego z Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, należy z uwagą obserwować notowania na rynkach międzynarodowych. - Zaistniała sytuacja na razie nie wpłynie na planowaną prywatyzację polskich spółek, ale może na ich wycenę - ocenia prof. Wiesław Blaschke.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!