Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Miterski: elektrownia i złoża po Niwce-Modrzejów zwiększą wartość KHW

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
20-06-2008 09:17
Miterski: elektrownia i złoża po Niwce-Modrzejów zwiększą wartość KHW

KHW może mieć udziały w przedsięwzięciu, gdzie produkować się będzie energię elektryczną - mówi dla wnp.pl Konrad Miterski, dyrektor Centrum Klientów Strategicznych ING Banku Śląskiego, były szef rady nadzorczej KHW.

Kiedy pełnił Pan funkcję przewodniczącego rady nadzorczej Katowickiego Holdingu Węglowego, był Pan gorącym orędownikiem sięgnięcia przez Katowicki Holding Węglowy po złoża byłej kopalni Niwka-Modrzejów i wejścia w projekt energetyczny, w myśl którego obok Niwki-Modrzejów miałaby stanąć nowoczesna elektrownia węglowa. Realizacja tego przedsięwzięcia oznaczać będzie zwiększenie konkurencyjności KHW?
- Jak najbardziej, to projekt przyszłościowy, bardzo dobry dla Katowickiego Holdingu Węglowego.

Najbardziej sensowne wydaje się powołanie spółki celowej - przez Katowicki Holding Węglowy oraz RWE, bądź inny koncern krajowy lub zagraniczny - do realizacji tego przedsięwzięcia.

Trzeba tu bowiem zaznaczyć, że było i jest więcej - niż tylko RWE - podmiotów zainteresowanych realizacją tego projektu.

Do złóż po byłej kopalni Niwka-Modrzejów należałoby sięgnąć od strony kopalni Mysłowice-Wesoła. Same koszty sięgnięcia po złoża Niwki-Modrzejów można szacować na przynajmniej 1 mld zł. Natomiast koszt budowy nowej elektrowni będzie uzależniony m.in. od tego, jaką będzie miała moc.

Niedawno Kompania Węglowa podpisała z RWE porozumienie dotyczące powołania spółki joint-venture, której celem będzie budowa elektrowni na węgiel dostarczany z kopalń Kompanii. Teraz szansa na realizację projektu energetycznego otwiera się przez Katowickim Holdingiem Węglowym.

- No tak, a zatem trzeba już mieć na uwadze potrzebę realizacji inwestycji w przesył, bo trzeba by mieć możliwość wyekspediowania tej mocy poza region Śląska.

Jeżeli chodzi o Katowicki Holding Węglowy, to jest on w dobrej pozycji negocjacyjnej z koncernami zainteresowanymi złożami po Niwce-Modrzejów i budową nowej elektrowni.

Katowicki Holding Węglowy musi to teraz wykorzystać. Możliwość realizacji takiego projektu zwiększa atrakcyjność i wartość KHW przed jego wejściem na giełdę.

Dlatego, że KHW może mieć udziały w przedsięwzięciu, gdzie produkować się będzie energię elektryczną. To kolejny argument dla potencjalnych inwestorów, by zainwestować w akcje KHW.

Tyle że jeszcze przed debiutem trzeba pokazać potencjalnym inwestorom - chętnym na zakup akcji KHW - coś bardziej konkretnego niż same plany.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

O założeniach nowej strategii KHW pisaliśmy już w grudniu 2007 r. Zobacz tekst:Strategia KHW: sięgnąć po złoża b. kopalni Niwka-Modrzejów i wejść w projekty energetyczne! (kliknij)SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP