Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Mirosław Kugiel, prezes KW SA: zakładamy wzrost wydobycia

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
07-11-2008 13:32
Mirosław Kugiel, prezes KW SA: zakładamy wzrost wydobycia

Celem strategicznym w każdej dużej firmie powinna być giełda. I taki cel nam przyświeca - mówi dla portalu wnp.pl Mirosław Kugiel, prezes zarządu Kompanii Węglowej

Jak przedstawia się kwestia inwestycji w przypadku Kompanii Węglowej?
- Inwestycje to dość skomplikowany obszar. W lipcu tego roku musieliśmy przemodelować nasze strategiczne cele. Wcześniej bowiem zakładano spadek produkcji węgla w Kompanii Węglowej.

Zakładano, że w 2015 roku wydobycie będzie się kształtować na poziomie 43-44 mln ton. Natomiast w związku z sytuacją na rynku węgla należało zmienić strategię inwestycyjną i założyć wzrost wydobycia. A zatem w naszej strategii najistotniejszym celem jest zwiększenie mocy produkcyjnych.

Tak, aby w 2015 roku można było - w przypadku takiej potrzeby - wydobywać ok. 49 mln ton węgla. Oczywiście poziom wydobycia uzależniony będzie od sytuacji rynkowej. Natomiast chcemy, by Kompania Węglowa w przypadku dobrej koniunktury mogła wydobywać ok. 49 mln ton. W związku z tym konieczne było zwiększenie nakładów inwestycyjnych.

W lipcu 2008 roku te nakłady zwiększono w planie techniczno-ekonomicznym: z 800 do 950 mln zł. Rok 2008 jest rokiem przełomowym i nie jesteśmy pewni, czy cała zaplanowana kwota zostanie wydana na inwestycje. Prawdopodobnie całej tej kwoty nie zdołamy wydać.

W 2009 roku nakłady inwestycyjne KW SA mają wynieść 1 mld 150 mln zł, w 2010 roku 1 mld 250 mln zł, natomiast w 2011 roku 1,5 mld zł. A później do końca 2015 roku te nakłady mają być na poziomie 1 mld 100 mln zł.

Na pewno główny nacisk będziemy kłaść na realizację robót przygotowawczych, na udostępnienie nowych poziomów. Chodzi tu o inwestycje w złoże, w nowe poziomy i wyrobiska oraz inwestycje w pogłębianie szybów.

Dochodzi wymiana parku maszynowego na maszyny wysokowydajne, bazujące na nowoczesnych technologiach. Oczywiście również nakłady na bezpieczeństwo pracy będą wzrastać.

Co z negocjacjami cenowymi z elektroenergetyką?

- Prowadzimy teraz rozmowy dotyczące cen. To cała seria rozmów.

Mamy trzech największych kontrahentów: PKE, EdF i PGE. Najpierw z tymi kontrahentami musimy wynegocjować ceny. Do końca 2008 roku musimy podpisać umowy. Jesteśmy teraz na etapie podpisywania umów na zakup energii elektrycznej.

Jeżeli będzie nadprodukcja węgla w Polsce, to będziemy dostosowywać jego produkcję do potrzeb rynku krajowego i efektywnego eksportu. Przykładowo ArcelorMittal wygasza piece, ogranicza produkcję stali, ale cen nie obniża.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP