Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ministerstwo Energii przygotowuje program dla węgla brunatnego

Autor: WNP.PL (DC)
29-07-2016 11:59
Ministerstwo Energii przygotowuje program dla węgla brunatnego
Fot. PTWP (Michał Oleksy)

W Warszawie odbyło się spotkanie Zespołu Trójstronnego ds. Branży Węgla Brunatnego w którym uczestniczył m.in. Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.

- W Ministerstwie Energii przygotowujemy kompleksowy program dla górnictwa węgla brunatnego. Chcemy w formule trójstronnej dokonać analizy i diagnozy stanu górnictwa węgla brunatnego w Polsce. Jest to zadanie, wymagające analizy wielowątkowej, która podobnie jak w przypadku węgla kamiennego, musi być rozpatrywana w perspektywie długofalowej - poinformował Grzegorz Tobiszowski.
Dodał także, że diagnoza musi obejmować uwarunkowania zewnętrzne i wewnętrzne rynków węglowych, znaczenie węgla na świecie i w Europie, a także jego wkład w zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego.

Minister Tobiszowski przy wcześniejszych okazjach podkreślał, że węgiel brunatny w polskiej energetyce pełni od lat rolę paliwa strategicznego o czym świadczy około 9000 MW mocy zainstalowanych w elektrowniach opalanych węglem brunatnym.

Roczna produkcja energii elektrycznej z tych elektrowni przekracza 50 TWh. Stanowi to około 25 proc. mocy zainstalowanej w polskich elektrowniach i około 35 proc. wyprodukowanej energii elektrycznej, która jest tańsza o ok. 20-30 proc. od cen energii elektrycznej produkowanej z węgla kamiennego. W 2015 r. w polskich kopalniach wydobyto 63,1 mln ton węgla brunatnego.

W ocenie wiceministra Tobiszowskiego główne wyzwania, z jakimi mierz się górnictwo węgla brunatnego w Polsce to m.in. rosnące koszty pracy oraz malejąca konkurencyjność.

- W kontekście działań na przyszłość musimy pamiętać o m.in. przede wszystkim o. zwiększeniu efektywności, utrzymaniu wysokiego poziomu konkurencyjności czy uruchamianiu nowych odkrywek. W tym roku, a najpóźniej w przyszłym zapadną decyzje w tym obszarze - podkreślał Grzegorz Tobiszowski.

Wiceminister przyznał, że jak najszybciej powinna zostać przygotowana strategia energetyczna Polski, a w niej tzw. miks energetyczny, w którym określona zostanie rola węgla brunatnego, kamiennego i innych nośników energii.

- Posiadane zasoby węgla powinniśmy wykorzystywać w ekonomicznie uzasadniony sposób. Wydobywać ten surowiec w ilości zapewniającej maksymalny jego udział w zaspokajaniu potrzeb rynku krajowego. Oparcie bezpieczeństwa energetycznego Polski na węglu jest związane z maksymalnym wykorzystaniem rodzimego surowca i rozwojem polskich przedsiębiorstw górniczych, a także polskiej myśli naukowej związanej z sektorem węglowym - powiedział Grzegorz Tobiszowski.
Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (12)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 697 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP