Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Miliardowe inwestycje górnictwa

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
14-07-2010 05:33
Miliardowe inwestycje górnictwa

Spółki górnicze chcą w latach 2010-2015 zainwestować 15 mld zł. Strategiczny cel tych działań to zwiększenie po 2015 roku zasobów przemysłowych węgla o około 1,2 mld ton.

- W okresie 2010-2015 mamy bardzo szczegółów rozpisane inwestycje i planujemy w tym czasie wydać około 15 mld zł. Działania między 2010 i 2015 rokiem mają w sumie pozwolić podnieść zasoby przemysłowe węgla możliwe do prostego wydobycia o około 1, 2 mld ton , przy czym węgla energetycznego o 0,6 mld ton i koksowego o 0,6 mld ton . To spowoduje w 2015 roku podniesienie możliwości przemysłowego wydobywania węgla o 54 proc. i wydłużenie żywotności kopalń - powiedział Daniel Borsucki z Katowickiego Holdingu Węglowego prezentując prognozy inwestycji w górnictwie węgla kamiennego do 2015 roku podczas seminarium Szanse realizacji pakietu klimatyczno-energetycznego.
Daniel Borsucki poinformował też, że do 2020 roku górnictwo planuje inwestycje na poziomie 25 mld zł, a w tym roku na około 2,5 mld zł, co znaczy że spółki górnicze chciałyby w tym roku zainwestować mniej więcej tyle samo, co w ubiegłym roku. Inwestycje są niezbędne, żeby w dłuższym okresie utrzymać możliwości wydobycia węgla, bo inaczej kopalnie będą zamykane.

- Jeszcze gdzieś do 2040 roku mamy względnie stabilną sytuację, natomiast później jeżeli nie zostaną wdrożone nowe technologie, nie zostanie przygotowany front nowych robót, nie zajdą przekształcenia zasobów bilansowych w przemysłowe, czyli możliwe do wydobycia, to ilość kopalń będzie spadała i węgla , który będzie można pozyskać metodami górniczymi będzie coraz mniej – ocenił Daniel Borsucki, a z prezentacji wynikało, że liczba czynnych kopalń może spaść z 29 w 2010 roku do 21 w 2040 roku i ledwie 6 na koniec tego wieku.

Daniel Borsucki nie ukrywał też, że krajowe górnictwo jest pod dużą presją importu węgla. Z przedstawionych przez niego danych wynikało, że możliwości techniczne importu węgla do Polski są znaczne w porównaniu z jego wydobyciem. O ile bowiem w 2009 roku spółki wydobyły około 77,4 mln ton węgla kamiennego to okazuje się, że możliwości importu sięgają teoretycznie aż 21-24 mln ton .

- Jesteśmy już w tej chwili branżą, która działa na konkurencyjnym rynku. Import powoduje, że przychody są określone przez to co dzieje się na rynkach światowych. Tam cena jest mocno chwiejna. Musimy wszystko robić, żeby po stronie kosztowej było jak najmniej składników. W związku tym cala batalia o zrestrukturyzowanie branży, o ograniczenie wszelkich zbędnych kosztów eksploatacyjnych i związanych z utrzymaniem firm. Natomiast nie pozbędziemy się kosztów związanych z inwestycjami, które pozwolą udostępnić złoża na przyszłość – powiedział Daniel Borsucki.

Czy jednak górnictwo będzie w stanie wydać tak wielkie pieniądze? W pierwszych miesiącach 2010 r. inwestycje były dużo mniejsze niż w 2009 r. (czytaj: Górnictwo zmniejsza inwestycje)

KOMENTARZE (12)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP