Miedziowy domiar

Miedziowy domiar
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komentuje Cezary Kaźmierczak, członek zarządu Centrum im. Adama Smitha i prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

W czasach poprzedniego socjalizmu (realnego – nie mylić z triumfującym dziś eurosocjalizmem) jednym z największych grzechów było osiąganie zysków. Prywaciarz, który zbyt dobrze zarabiał i nie miał odpowiednich układów, mógł być pewien, że zostanie zniszczony domiarem. Dla dyrektora państwowego przedsiębiorstwa zarzut komercyjnego podejścia do działalności równał się w najlepszym razie dymisji, w gorszym – nawet pobytowi za kratkami.

Domiar dla firm przynoszących zyski wraca dziś w blasku chwały. Pikanterii dodaje fakt, że ogromne i pozbawione logicznego uzasadnienia obciążenia podatkowe są konstruowane w taki sposób, by uderzyć w konkretną firmę – w dodatku firmę kontrolowaną przez Skarb Państwa. Chodzi o budzący kontrowersje podatek od wydobycia niektórych kopalin, wbrew opiniom większości specjalistów z uporem godnym lepszej sprawy forsowany przez rząd Donalda Tuska.

Lista zarzutów do planowanych rozwiązań jest długa. Wystarczy wspomnieć, że podatek nie uwzględnia kosztów wytworzenia miedzi i srebra, odnosząc się wyłącznie do rynkowych cen tych surowców. Tymczasem nie trzeba być doktorem AGH, a wystarczy po prostu zajrzeć do Internetu, by dowiedzieć się, że koszty wydobycia miedzi w Polsce są nieraz kilkakrotnie wyższe, niż w innych krajach. Bezmyślnie skonstruowany podatek będzie więc kulą u nogi KGHM w konkurencyjnym wyścigu. Na listę swych osiągnięć rząd Tuska być może pod koniec kadencji wpisze fakt wypchnięcia polskiej spółki z pierwszej światowej dziesiątki miedziowych koncernów. Podatek, o którym mówimy, jest również narzędziem zniechęcającym do inwestycji. Nie przewidziano bowiem żadnych ulg związanych z poszukiwaniem i eksploatacją nowych złóż. Słowem, jak w PRL: nie należy przejawiać zbytniej inicjatywy, bo i tak się to nie opłaci. Im więcej wydobywasz, tym gorzej dla ciebie, a inwestujesz na własne ryzyko.

Politycy koalicji, polemizując z krytykami planowanych rozwiązań, bez wahania wskazali, jakie to lobby stoi za owymi krytykami. W przypadku przeciwników ustawy refundacyjnej były to pazerne koncerny i leniwi lekarze. Za protestami przeciwko ratyfikacji ACTA stali rozwydrzeni internauci (ci sami zapewne, którzy według Jarosława Kaczyńskiego popijali piwko i ściągali filmiki porno) oraz kibole. Tu zaś mamy lobby śląskie, które nie chce się dzielić z resztą Polaków dochodami uzyskiwanymi przez KGHM. Szkoda, że nie uściślono, czy za tym lobby stoją znani rewizjoniści Hupka i Czaja…

Mam wobec tego pytanie do pana premiera. Od wielu lat Skarb Państwa pobiera od KGHM jako udziałowiec sporą dywidendę. Co więcej, nie ulegnie ona zmniejszeniu po ewentualnym wprowadzeniu drakońskiego podatku. Kto więc na owej dywidendzie skorzystał i korzysta, jeśli nie Polacy (czyli mieszkańcy Dolnego Śląska i reszty kraju)? Czyżby grube miliardy zawieruszyły się w trybach urzędniczej machiny?
KGHM nie może być uprzywilejowaną spółką – to jasne. Podatek od kopalin, w rozsądnej, stymulujące inwestycje formie, jest jak najbardziej godny rozważenia. Jednak nawet największa dziura budżetowa nie usprawiedliwia podejmowania kroków, które silną spółkę w ciągu paru lat mogą zaprowadzić na skraj przepaści.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Miedziowy domiar

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!