Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Mieć wstrząsy pod kontrolą

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
26-06-2013 11:53
Mieć wstrząsy pod kontrolą
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Kompania Węglowa i Główny Instytut Górnictwa opracowały nową Górniczą Skalę Intensywności Drgań (GSI) pozwalającą lepiej zaplanować eksploatację węgla i ocenić skutki wstrząsów na powierzchni.

To pierwsze takie opracowanie w górnictwie węgla kamiennego nie tylko w kraju, ale i na świecie.
Komisja ds. Ochrony Powierzchni przy Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach pozytywnie zaopiniowała 21 czerwca br. Górniczą Skalę Intensywności Drgań (GSI) 2012 i zaleciła, by stosować ją we wszystkich kopalniach Kompani Węglowej.

Skala GSI jest rewolucyjnym opracowaniem przygotowanym w 2007 roku przez Główny Instytut Górnictwa i Kompanię Węglową.

Umożliwia ona przełożyć „siłę” wstrząsu wyrażoną w stopniach intensywności drgań, na jego ewentualne skutki na powierzchni oraz odczucia ludzi.

- Dzięki temu można nie tylko tak zaplanować eksploatację, by była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców, ale także już po wystąpieniu wstrząsu wyznaczyć stopnie jego intensywności - zaznacza Adam Barański z Biura Produkcji Kompanii Węglowej. - To z kolei umożliwia wskazanie służbom technicznym rejonów, gdzie wymagane są natychmiastowe przeglądy stanu budynków.

W odróżnieniu od pierwotnej wersji skali GSI, gdzie istniały 4 stopnie intensywności drgań, najnowsza skala rozróżnia 5 stopni: począwszy od zerowego, w którym drgania są całkiem nieszkodliwe dla budynków i podziemnej infrastruktury technicznej, aż do zwartego, w którym drgania mogą powodować rozległe uszkodzenia elementów wykończeniowych i pojedyncze uszkodzenia elementów konstrukcyjnych budynków.

Pomiary, obserwacje i szczegółowe inwentaryzacje budynków, prowadzone od 2006 roku - a zatem od czasu rozpoczęcia prac nad skalą GSI - wykazały, że nawet po najsilniejszych wstrząsach zarejestrowanych w ostatnich latach, zakres uszkodzeń w budynkach jest niewspółmierny z pierwszymi odczuciami wstrząsu przez mieszkańców.

Najsilniejsze wstrząsy związane z eksploatacją węgla rejestrowane na Górnym Śląsku osiągają energię 108 - 109 J.

Od 2006 roku w obszarze działalności kopalń KW wystąpiło 14 takich wstrząsów.

Takie wysokoenergetyczne wstrząsy są mocno odczuwalne przez ludzi. Wiele osób może być nawet przestraszonych „kołysaniem” się budynku, efektami akustycznymi, otwieraniem się drzwi, niedomkniętych okien, bądź też przemieszczaniem się sprzętów domowych.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP