Michałkowice: Powstał projekt Parku Tradycji Górniczo-Hutniczej

Michałkowice: Powstał projekt Parku Tradycji Górniczo-Hutniczej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Maszynownia i szyb będą teraz głównymi elementami Parku Tradycji Górniczo-Hutniczej.

Wielofunkcyjne centrum, "Skwer śladów historii" czy Forum - nowy rynek miejski, znalazły się w planie koncepcyjnym Parku Tradycji Górniczo-Hutniczej opracowanym przez biuro projektowe ArchiMental. Sosnowiecka firma pod koniec kwietnia będzie miała już gotowy plan budowlany - informuje "Dziennik Zachodni"

Budowa Parku Tradycji Górniczo-Hutniczej była jednym z punktów programu wyborczego prezydenta Siemianowic Śl. Jacka Guzego. - Węgiel i stal przez lata były wizytówką naszego miasta - mówi prezydent Guzy. - Chcemy pokazać przyszłym pokoleniom jak żyli i jak zarabiali kiedyś siemianowiczanie. Nie można przecież budować przyszłości nie pamiętając o przeszłości - dodaje.

Park powstanie przy ul. Michałkowickiej, na terenach dawnej kopalni "Michał", która została zamknięta w 1994 roku. Po kopalni pozostały jedynie budynek dawnej maszynowni oraz szyb "Krystyn", który powstał pod koniec XIX wieku i miał głębokość 540 metrów. Maszynownia i szyb będą teraz głównymi elementami Parku Tradycji Górniczo-Hutniczej.

Jakie pomysły zawarto w projekcie wykonanym przez ArchiMental? Główne wejście do budynku maszyny wyciągowej szybu "Krystyn" znajdzie się pomiędzy zastrzałami wieży szybowej. Budynek będzie miał cztery kondygnacje. Na parterze znajdzie się sala wielofunkcyjna, gdzie odbywać się będą koncerty, przedstawienia czy konferencje. Sala wyposażona zostanie w rozkładaną, mobilną widownię na 160 osób, zaś na zewnątrz obiektu staną zabytkowe maszyny - wyciągowa i sprężarkowa.

Na pierwszym piętrze znajdzie się miejsce dla wystaw i ekspozycji, na drugim pomieszczenia biurowe, sala konferencyjna, garderoby dla artystów, pomieszczenia techniczne oraz salon dla VIP-ów. Zagospodarowana zostanie także cześć podziemna, gdzie ma powstać karczma piwna. Jej wystrój nawiązywać będzie do symboliki górniczej i hutniczej.

Przed budynkiem i wieżą szybu znajdzie się plac - Forum, który pełnić będzie rolę nowego rynku miejskiego. Inny wariant projektu zakłada wybudowanie w tym miejscu kameralnego placu, mogącego pełnić wiele funkcji.

Z kolei teren położony pomiędzy Forum, a Urzędem Miasta ma stać się "Skwerem śladów historii". Na terenie dawnej kopalni "Michał" znajdzie się też sporo terenów zielonych, między innymi skwer spacerowo-rekreacyjny. Może się tam znaleźć także niewielki amfiteatr.

Z kolei w miejscu dawnych szybów - kopalnia "Michał" miała ich cztery: "Krystyn" (szyb materiałowy, wydobywczo-pomocniczy), "Zachodni" (wydobywczy), "Wschodni" (wydobywczy) oraz "Północny I" (wentylacyjny i zjazdowy) - znajdą się place z ich nazwami i miejscami wylotów.

W nocy ma działać specjalnie zaprojektowana iluminacja świetlna, która będzie naśladować dawne wieże szybowe. Na dodatek na skwerach znajdą się "ślady" istniejących pod ziemią chodników. Będą to ścieżki, przy których znajdą się oznaczenia głębokości (ok. 50-70 m) chodnika upadowego. Wrażenie korytarza mają stworzyć "ściany" żywopłotu

Ważnym elementem Parku Tradycji będą oczywiście zabytkowe eksponaty, nie tylko związane z górnictwem, ale także hutnictwem.

Na terenie Parku znajdą się ponadto ławki, altanki, miejsca do grillowania i na ogniska. Będą kioski z pamiątkami, ogródki Jordanowskie, place zabaw dla dzieci oraz lokale gastronomiczne. W projekcie przewidziano również parkingi dla samochodów osobowych i autokarów.

Firma ArchiMental projekt Parku Tradycji Górniczo-Hutniczej - w dwóch wersjach - przez dwa miesiące. - To nasz pierwszy tego typu projekt, który dotyczy terenów przemysłowych - mówi Janusz Ochota, współwłaściciel sosnowieckiej firmy.

- Staraliśmy się stworzyć centrum miejskie bazujące na tradycji Siemianowic Śląskich. Dlatego w projekcie trzeba było wydobyć to, co dla miasta przez tyle dziesięcioleci było najważniejsze i najcenniejsze. To miasto zbudował przecież przemysł, a Park Tradycji Górniczo-Hutniczej ma przywrócić tej przeszłości rangę i znaczenie - zakończył.

W połowie XVI wieku w rejonie Michałkowic rozpoczęto wydobycie rud cynku, ołowiu oraz srebra. Zarejestrowano wówczas 48 płytkich szybów. Powstało także hutnictwo. W 1786 roku powstała pierwsza kopalnia węgla kamiennego - "Leśna", a na przełomie XVIII i XIX wieku w Bytkowie istniały już dwie kopalnie. W 1855 roku połączono kopalnie "Szczęście Eugenii", "Nadzieja Karola", "Leokadię" oraz "Siemianowice" w Zjednoczone Siemianowickie Kopalnie Węgla Kamiennego. Wcześniej wybudowano hutę żelaza "Laura". W 1868 roku działalność rozpoczęła Fabryka Śrub i Nitów, zaś w 1887 roku w Michałkowicach powstała kopalnia "Max", która w 1936 r. została przemianowana na "Michał". W latach 70. ubiegłego wieku kopalnię "Michał" włączono do KWK "Siemianowice", ale w latach 90. obie kopalnie zamknięto. Huta "Jedność" znalazła się w stanie likwidacji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Michałkowice: Powstał projekt Parku Tradycji Górniczo-Hutniczej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!