MGW digitalizuje obrazy zanikających kopalni i urządzeń górniczych

MGW digitalizuje obrazy zanikających kopalni i urządzeń górniczych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Muzeum Górnictwa Węglowego (MGW) w Zabrzu tworzony jest Ośrodek Dokumentacji Górniczej (ODG). Będą w nim gromadzone i udostępniane dokumenty m.in. ze zlikwidowanych kopalń, a także dotyczące badań naukowych dla przemysłu górniczego.

Powstanie ODG to wspólna inicjatywa Muzeum Górnictwa Węglowego oraz Wyższego Urzędu Górniczego.

„Głównym zadaniem ośrodka będzie gromadzenie, przechowywanie oraz udostępnianie dokumentacji, pozyskanej m.in. z likwidowanych zakładów górniczych. Jest ono szczególnie istotne w obliczu restrukturyzacji przemysłu ciężkiego i zachodzących na Górnym Śląsku zmian społeczno-gospodarczych” – powiedział rzecznik Urzędu Miejskiego w Zabrzu Sławomir Gruszka.

Kopalnie zamykają. Jest ktoś, kto chce ratować ich dziedzictwo

ODB będzie również prowadził badania i dokumentowanie cennych obiektów poprzemysłowych wraz z ich wyposażeniem i wyrobiskami podziemnymi. Zakłada się zatem, że realizując odrębny projekt muzeum kupi skanery, aparaty i sprzęt komputerowy.

Dodatkowo planowane jest stworzenie przez MGW platformy wymiany informacji, dzięki której wszyscy chętni będę mieli przez internet dostęp do wybranych dokumentów górniczych i zdigitalizowanych elementów infrastruktury kopalnianej. W ten sposób utrwalone zostaną na obrazach trójwymiarowych m.in. maszyny i urządzenia zamykanych kopalni, przechowując je dla przyszłych pokoleń.

Komisja Europejska zatwierdziła pomoc publiczną dla polskich kopalń

Jak informował przed kilkoma miesiącami WUG, efektem projektu badawczego w województwach śląskim i dolnośląskim, realizowanego w minionych pięciu latach, jest inwentaryzacja ponad 1900 dawnych podziemnych wyrobisk, mających połączenie z powierzchnią.

Inspiracją do tego badania były przypadki ujawniania się zapadlisk w miejscach zlikwidowanych wcześniej wyrobisk górniczych. Eksperci wskazują, że na terenach, gdzie czasem od kilku wieków prowadzono eksploatację górniczą, pozostały setki podziemnych wyrobisk.

Szerzej na temat działalności ODK mają opowiedzieć uczestnicy zaplanowanej na poniedziałek konferencji prasowej: prezes WUG Adam Mirek, dyrektor MGW Bartłomiej Szewczyk, a także prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MGW digitalizuje obrazy zanikających kopalni i urządzeń górniczych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!