Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

MG: węgiel pozostanie dominującym paliwem w energetyce

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
26-08-2015 11:25 |  aktualizacja: 26-08-2015 11:48
MG: węgiel pozostanie dominującym paliwem w energetyce
Fot. PTWP

Podstawowym paliwem dla polskiej energetyki w perspektywie 2050 roku będzie nadal węgiel kamienny i w mniejszym stopniu węgiel brunatny - podkreślił wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, przedstawiając dokument "Polityka energetyczna Polski do 2050 roku".

Dokument został właśnie skierowany do konsultacji społecznych, które mają potrwać miesiąc i zakończyć się 18 września br.
Wicepremier Piechociński zaznaczył, że wyczerpują się eksploatowane obecnie zasoby węgla brunatnego, a mamy do czynienia z olbrzymim brakiem przyzwolenia społecznego na odkrywkową eksploatację nowych rozpoznanych złóż tego surowca. - Dlatego nie przewidujemy wprawdzie zupełnego wycofania węgla brunatnego z bilansu energetycznego, ale należy się liczyć z tym, że część istniejących zasobów tego surowca nie będzie eksploatowana - wyjaśnił szef resoru gospodarki.

Jak dodał, być może rozwiązaniem w momencie wyczerpania złóż węgla brunatnego w okolicach Bełchatowa będzie na przykład przestawienie elektrowni Bełchatów na węgiel kamienny.

Zdaniem wicepremiera gaz ziemny pozostanie szczególnym paliwem wykorzystywanym przez przemysł i elektroenergetykę jako tzw. moc szczytowa i zapewniająca moc rezerwową dla odnawialnych źródeł energii (OZE). - Jego pozycja będzie zależeć od wysokości cen uprawnień do emisji CO2 oraz możliwości pozyskania go z zewnętrznych źródeł - ocenił Janusz Piechociński.

Podkreślił także, że nadal prowadzone będą zdecydowane działania na rzecz dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych.

Jego zdaniem dalszy rozwój OZE uzależniony będzie od dojrzałości ekonomicznej poszczególnych technologii. Jak przykład podał, że do tej pory instalowane w Polsce ogniwa fotowoltaiczne są w stanie wyprodukować 1 MW energii kosztem 700-750 zł, podczas gdy w przypadku nowoczesnych ogni to już jedynie ok. 500 zł za 1 MW.

- Podtrzymujemy przekonanie, że do roku 2050 musimy mieć znaczący udział energetyki jądrowej miksie energetycznym - powiedział Janusz Piechociński.

Polityka energetyczna Polski do 2050 roku (PEP) zakłada także, że priorytetem w tym okresie ma być efektywność energetyczna. Załącznikiem do projektu PEP jest program działań wykonawczych, przewidujący ponad 180 szczegółowych działań do realizacji dla administracji w latach 2015-2018.

Janusz Piechociński zastrzegł, że projekt nie zawiera zbyt wielu szczegółowych liczb, bo jest dokumentem wyznaczającym kierunek działań, a nie regulacją prawną. - Pamiętajmy, że to bardzo długa perspektywa, gdyby wziąć pod uwagę poprzednie 35 lat, to mówimy o roku 1980. Dlatego trzeba mieć świadomość, że ten projekt będzie ulegał zmianom i modyfikacjom - podsumował.

KOMENTARZE (10)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP