XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MG rozważa pozyskanie środków dla górnictwa z Banku Światowego

MG rozważa pozyskanie środków dla górnictwa z Banku Światowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ministerstwo Gospodarki rozważa możliwość pozyskania środków na tzw. inwestycje początkowe w górnictwie z Banku Światowego - poinformowała w poniedziałek wiceminister gospodarki, Joanna Strzelec-Łobodzińska.

- Bank Światowy kiedyś wspomógł likwidację kopalń. Może celowe byłoby, aby teraz wspomógł działania rozwojowe w tej branży - powiedziała dziennikarzom wiceminister. Potwierdziła, że - jak mówiła - są czynione działania w tym kierunku.

Zastrzegła, że mowa jedynie o tzw. inwestycjach początkowych, czyli zapewniających dostęp do złóż węgla, istotnych dla bezpieczeństwa energetycznego. UE zezwala na wsparcie takich inwestycji z budżetu, jednak w polskim budżecie takich środków na ten i przyszły rok nie przewidziano.

O to, by znalazły się budżetowe pieniądze na inwestycje początkowe w górnictwie, do ministra finansów apelował m.in. wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak i b. prezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Buchwald. Przedstawiciele rządu nie wykluczali, że takie środki mogły pojawić się w budżecie w roku 2010.

Strzelec-Łobodzińska poinformowała, że o ewentualnym wsparciu inwestycji początkowych w górnictwie rozmawiała również z przedstawicielami Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).

Spotkanie z szefami EBI dotyczyło głównie wparcia - jak mówiła - flagowych projektów w zakresie tzw. czystego węgla (chodzi o projekty w Kędzierzynie i Bełchatowie, które mogą być zaliczone do 12 demonstracyjnych instalacji UE), jednak bankowcy także do tematu ewentualnego zaangażowania w górnictwie podeszli - w ocenie wiceminister - poważnie.

W latach 90. Bank Światowy udzielił już Polsce dwóch pożyczek wspierających program restrukturyzacji górnictwa, o łącznej wartości 300 mln USD: na pakiet socjalno-aktywizujący i sfinansowanie wcześniejszych emerytur górników (200 mln USD) oraz na likwidację kopalń i łagodzenie związanych z tym skutków dla środowiska (100 mln USD). Dyskutowano też o kolejnej pożyczce, wartości ok. 200 mln USD, związanej np. z programem prywatyzacji kopalń.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MG rozważa pozyskanie środków dla górnictwa z Banku Światowego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!