ME: jeszcze w tym tygodniu spółki otrzymają dotacje na wypłatę rekompensat za utracony deputat

Do końca obecnego tygodnia górnicze spółki otrzymają środki budżetowe na wypłatę 10-tysięcznych rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla - podał resort energii. Rozpoczęcie wypłat świadczenia dla uprawnionych emerytów i rencistów ma nastąpić "niezwłocznie" po otrzymaniu dotacji.

  • - Mamy nadzieję, że do świąt wszyscy uprawnieni otrzymają rekompensatę - skomentował we wtorek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
  • Jak podało ministerstwo, 11 grudnia zostały podpisane umowy o przyznanie dotacji budżetowej na finansowanie wypłaty świadczeń rekompensacyjnych pomiędzy ministrem energii i spółkami wypłacającymi - zgodnie z Ustawą są nimi: Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Jastrzębska Spółka Węglowa, Tauron Wydobycie i Lubelski Węgiel Bogdanka.
  • - Do końca bieżącego tygodnia środki budżetowe na finansowanie świadczeń zostaną przekazane przez Ministerstwo Energii do spółek, które po ich otrzymaniu niezwłocznie rozpoczną wypłaty rekompensat osobom uprawnionym - poinformowało Ministerstwo Energii.

Ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla weszła w życie w październiku, a wnioski o 10-tysięczną rekompensatę były przyjmowane do 18 listopada. W końcu listopada nastąpiła nowelizacja budżetu państwa, dzięki czemu możliwe jest uruchomienie ponad 2,3 mld zł dotacji na wypłatę rekompensat przez spółki. Podpisanie umów z resortem energii było ostatnią formalnością, niezbędną do przekazania środków. Uprawnionych do rekompensat jest ponad 235 tys. górniczych emerytów i rencistów.

W poniedziałek przedstawiciele spółek, które przyjęły najwięcej wniosków o rekompensaty informowali, że rozpoczęcie wypłat będzie możliwe po otrzymaniu dotacji, prawdopodobnie w końcu obecnego tygodnia lub na początku przyszłego. Wypłaty będą realizowane sukcesywnie, nie wszystkie w jednym dniu.

- Wypłatę rozpoczniemy niezwłocznie po otrzymaniu środków na ten cel. Wypłaty zostaną dokonane w kilku transzach, przy czym ostania transza zostanie wysłana nie później niż 29 grudnia 2017 r. - poinformowała we wtorek Marta Baran ze spółki Tauron Wydobycie, która przyjęła ok. 4,8 tys. wniosków o rekompensatę.

We wtorek Ministerstwo Energii potwierdziło, że wypłata świadczenia zaplanowana jest do końca 2017 roku.

Osoby uprawnione otrzymają środki w wybranej przez siebie formie - przelewami na wskazany we wniosku rachunek bankowy lub przekazem pocztowym na wskazany adres. Z informacji Spółki Restrukturyzacji Kopalń (przyjęła ona najwięcej, ponad 175 tys. wniosków) wynika, że bardzo liczna jest grupa emerytów i rencistów korzystających z tej drugiej możliwości. Spółki wypłacające zawarły w tej sprawie umowy z pocztą, negocjując wysokość opłat za przesłanie pieniędzy przekazem pocztowym.

Liczbę osób uprawnionych do rekompensat szacowano na ponad 235 tys. osób. W ustawowym terminie, do 18 listopada, wpłynęło nieco ponad 236 tys. wniosków o świadczenie. W miniony czwartek w Sejmie wiceminister Tobiszowski mówił, że w sumie przyjęto ponad 240 tys. wniosków. Podlegają one stosownej weryfikacji pod kątem potwierdzenia uprawnień danej osoby do rekompensaty.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski ocenił, że duże zainteresowanie 10-tysięcznymi rekompensatami za utracone prawo do bezpłatnego węgla potwierdza, iż przyjęte przez rząd rozwiązanie tego problemu było "trafnym kompromisem", który zyskał poparcie osób uprawnionych. Czytaj: Krzysztof Tchórzewski: 10-tysięczna rekompensata za utracony deputat to trafny kompromis

Prawo do bezpłatnego węgla było elementem wynagrodzenia górników i świadczeniem dla emerytów i rencistów; był to rodzaj zobowiązania państwa wobec pracowników kopalń, jednym z warunków umowy o pracę. Rekompensaty otrzymają emeryci i renciści, którzy mieli ustalone prawo do deputatu (w naturze albo ekwiwalentu pieniężnego), a którym świadczenie zawiesiły spółki węglowe. Uprawnione są też wdowy, wdowcy oraz sieroty, otrzymujące renty po emerytach i rencistach górniczych. Rekompensaty nie otrzymają osoby, które pobierają ekwiwalent za deputat z ZUS.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: ME: jeszcze w tym tygodniu spółki otrzymają dotacje na wypłatę rekompensat za utracony deputat

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!