PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Masówki w kopalniach KW

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
09-02-2016 06:55
Masówki w kopalniach KW
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

We wtorek dziewiątego lutego w kopalniach i zakładach należących do Kompanii Węglowej odbywać się będą masówki informacyjne dla załóg.

W trakcie masówek związki chcą przedstawić załogom sytuację w Kompanii. W piątek piątego lutego w Warszawie obradował Zespół  Trójstronny do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.
- Minister energii Krzysztof Tchórzewski przedstawił swoją ocenę sytuacji, przedstawiciele strony społecznej zaprezentowali swoje argumenty - mówił po obradach górniczego zespołu trójstronnego szef Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność Kompanii Węglowej Bogusław Hutek. - Podtrzymaliśmy nasz postulat dotyczący wycofania przez zarząd Kompanii decyzji o wypowiedzeniu porozumienia z 17 lipca 2015 roku. Minister zapewnił, że w połowie tygodnia poinformuje stronę społeczną o dalszych decyzjach resortu - zaznaczył Bogusław Hutek.

Niebawem może dojść do kolejnych obrad z udziałem przedstawicieli rządu, pracodawców i górniczych związków. Zapewne obrady te odbędą się w Katowicach, co postulowali związkowcy.

Według związkowców na razie trudno mówić o jakimś zbliżeniu stanowisk. Ministerstwo energii ma udzielić informacji odnośnie działań, jakie zamierza podjąć resort i zarząd Kompanii Węglowej, by doprowadzić do powołania Polskiej Grupy Górniczej, czyli Nowej Kompanii Węglowej.

Napięta sytuacja w Kompanii Węglowej utrzymuje się od 26 stycznia, kiedy to zarząd tej spółki zgłosił postulat, żeby wypłacić czternastkę za rok 2015 w trzech ratach: pierwszą (25 procent świadczenia) pracownicy mieliby otrzymać 15 lutego, drugą (50 proc. świadczenia) - 30 czerwca, natomiast trzecią (25 proc. świadczenia) - 30 września. Zarząd zaznacza, że rozbicie czternastki (będzie ona kosztować KW 226 mln zł) jest konieczne, by nie utracić płynności.

Strona społeczna odrzuciła takie rozwiązanie, żądając wypłaty czternastki w jednym kawałku, do 15 lutego.

Ta sprawa miała być negocjowana i wydawało się, że znaleziony zostanie kompromis. Jednak sytuację zaostrzyła decyzja zarządu KW o wypowiedzeniu zawartego 17 lipca ubiegłego roku porozumienia ze związkami zawodowymi.

Gwarantowało ono przejście pracowników do Nowej Kompanii Węglowej (Polskiej Grupy Górniczej) na podstawie artykułu 23.1 Kodeksu pracy - z zachowaniem dotychczasowych warunków zatrudnienia przez dwanaście miesięcy.

W międzyczasie związkowcy mogli się zapoznać z założeniami do Planu Techniczno-Ekonomicznego KW na rok 2016. Ich zdaniem PTE w proponowanej wersji jest nie do zaakceptowania. Związkowcy negatywnie ocenili m.in. plany w zakresie zatrudniania firm zewnętrznych.

Dwa spotkania przedstawicieli kompanijnych central związkowych i zarządu spółki w obecności wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego nie dały rezultatów. Zarząd KW podtrzymał decyzję o wypowiedzeniu lipcowego porozumienia.

Stąd dziewiątego lutego w kopalniach i zakładach należących do Kompanii Węglowej odbędą się masówki informacyjne dla załóg.

Jerzy Dudała

KOMENTARZE (70)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP