Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Markowski: wicepremier Piechociński przed górniczym dylematem

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
25-03-2013 09:01
Markowski: wicepremier Piechociński przed górniczym dylematem
Fot. PWTP

W Polsce jest tak, że mimo kontraktów wieloletnich są one praktycznie negocjowane co roku - mówi dla portalu wnp.pl Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

Polskie górnictwo traci konkurencyjność, a zwały węgla - co zauważył w swym ostatnim raporcie Deloitte - trudno będzie sprzedać. Jak się Pan odnosi do tej sytuacji?
- Na tym etapie należy rozważyć, co jest korzystniejsze - utrzymywanie zapasów, czyli produkcji niesprzedanej przy poniesionych wysokich kosztach wydobycia tego węgla, czy też rzucenie na rynek prawie ośmiu milionów ton węgla ze zwałów po dużo niższej cenie, konkurencyjnej dla ceny węgla importowanego, a tym samym rozregulowanie rynku.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby w polskim górnictwie funkcjonowały prawdziwe, jak w Anglii czy Niemczech, kontrakty wieloletnie, które przenosiłyby ryzyko ruchu cen na obie strony.

Rzeczywistość jest u nas jednak zgoła odmienna...

- Niestety. W Polsce jest tak, że mimo kontraktów wieloletnich są one praktycznie negocjowane co roku.

To przede wszystkim skutkuje tym, że trudna jest do zaplanowania prognoza przepływów finansowych,a to z kolei przekłada się na osłabienie pozycji węgla chociażby na rynku kredytów inwestycyjnych.

Łatwo sobie wyobrazić, że pozbawia to górnictwa zdolności do inwestowania, gdy własne środki - mimo różnych instrumentów finansowych, jak papiery dłużne zastosowane w ubiegłym roku w przypadku Katowickiego Holdingu Węglowego - bardziej służą pokryciu zobowiązań niż odbudowaniu pozycji finansowej firmy.

Właściwie to można odnieść wrażenie, że są one bardziej na rękę i lepszym interesem dla tych, którzy te instrumenty kreują - czyli banków oraz doraców finansowych - niż firmom, które te papiery emitują.

Spójrzmy na przykład Katowickiego Holdingu Węglowego. Pokazuje on, że one w żaden sposób nie poprawiły sytuacji tej spółki. Nadal terminy płatności wobec kontrahentów wynoszą 120 dni a zdolność produkcyjna Katowickiego Holdingu Węglowego jest wręcz dramatyczna.

Trzeba być naiwnym, by uważać, że to się stało samo. Ktoś do takiego stanu doprowadził świadomie, bądź nieświadomie.

I co z tego wynika?

- Niejako w przededniu rozstrzygnięć konkursów na nowe zarządy w spółkach węglowych, wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński staje przed dylematem.

Niby jakim?

- Takim, czy pozostawić zarządy i przenieść na siebie odpowiedzialność za ich zaszłości, czy też postawić na nowych ludzi i zacząć grę od nowa według własnych warunków.

Jego decyzje dotyczące zarządów spółek węglowych albo pogłębią kryzys, albo dadzą nadzieje na nowe otwarcie.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

KOMENTARZE (22)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP