Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Markowski o światowych potentatach górniczych, o kryzysie górnictwa ukraińskiego i słabości polskiego

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
05-11-2009 12:45
Markowski o światowych potentatach górniczych, o kryzysie górnictwa ukraińskiego i słabości polskiego

Dziś popyt na węgiel determinuje rozwój gospodarek azjatyckich - mówi dla portalu wnp.pl Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki

Jak dziś przedstawia się sytuacja na światowym górniczym rynku?
- Cieszy fakt, że górnictwo w świecie się rozwija. Światowa produkcja węgla rośnie, a ponad połowa tej produkcji przypada na Azję, a zwłaszcza na Chiny.

Niestety ja sam nie jestem obecny w polskim górnictwie. Natomiast nadal funkcjonuję w branży, tyle że w Azji. Górnictwo to bowiem najbliższa mi dziedzina.

Dziś popyt na węgiel determinuje rozwój gospodarek azjatyckich. Od 12 lat Chiny odnotowują ponad 10 proc. wzrost PKB. To skutkuje znaczącym wzrostem zapotrzebowania na stal i energię elektryczną, co przekłada się z kolei na większe zapotrzebowanie na węgiel koksowy i węgiel energetyczny.

Obecnie Chiny wydobywają ponad 2 miliardy ton węgla rocznie. Natomiast Indie ponad 500 milionów ton węgla rocznie. I to jest zbyt mało, jak na potrzeby Chin oraz Indii.

Stąd ich decyzje o ograniczeniu, a obecnie wręcz zahamowaniu eksportu węgla zarówno z Indii, jak i z Chin. Te państwa z eksporterów stały się importerami węgla. To skutkuje tym, że rośnie import węgla do Chin i Indii z Australii, Rosji i Indonezji.

I ta tendencja będzie się nasilać, bo sami Chińczycy niemal co miesiąc oddają do produkcji jeden blok energetyczny o mocy tysiąca megawatów.

Natomiast w Indiach znacząco rośnie zapotrzebowanie na węgiel koksowy. Kraj ten produkuje obecnie 42 miliony ton stali rocznie i planuje czterokrotnie zwiększyć produkcję stali w ciągu najbliższych 10 lat. To musi skutkować zwiększeniem zapotrzebowania na węgiel koksowy.

A Rosja i jej ambicje dotyczące węgla?

- Rosja w dziewięciu miesiącach tego roku wydobyła około 250 milionów ton węgla. Celem strategicznym Rosji jest zwiększenie produkcji węgla w ciągu 10 lat do poziomu 350 milionów ton rocznie.

Co z górnictwem na Ukrainie?

- Ukraińskie górnictwo jest w totalnym kryzysie. Mają tam 140 kopalń, w których łącznie wydobywają około 110 milionów ton węgla rocznie. I tylko dzięki kryzysowi w gospodarce zawdzięczają to, że im ta wielkość wystarcza.

Gdyby bowiem rozwijali się w tempie sprzed dwóch lat, to mieliby deficyt ok. 25 milionów ton węgla rocznie.

A polskie górnictwo? Blado wypadamy w tym górniczym świecie.

- Niestety Polska robi wszystko, by stać się rynkiem zbytu najpierw dla węgla energetycznego i koksowego, a potem energii elektrycznej. Zresztą rynkiem zbytu dla stali Polska już jest. Podobnie jest już rynkiem zbytu dla węgla energetycznego.

Warto przypomnieć, że 25 proc. energii elektrycznej produkowanej w Polsce z węgla kamiennego wytwarza się na bazie węgla z importu.

I to wszystko dzieje się w kraju, w którym każda kolejna ekipa opowiada o bezpieczeństwie energetycznym państwa.

Rozmawiał: Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP