Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Markowski: Australijczycy wiedzą, czego chcą w Lubelskim Zagłębiu Węglowym

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
07-10-2013 09:59
Markowski: Australijczycy wiedzą, czego chcą w Lubelskim Zagłębiu Węglowym
Fot. PTWP

Aktualny podział koncesji musi być przedmiotem szczególnego zainteresowania dla Lubelskiego Węgla Bogdanka - mówi dla portalu wnp.pl Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

Coraz częściej środowisko górnicze spogląda na Lubelskie Zagłębie Węglowe. Czy to stamtąd będzie w przyszłości płynął węgiel, między innymi na rynek niemiecki?
- Okres koniunktury sprzed dwóch lat ożywił zainteresowanie węglem. Zwłaszcza dotyczy to Lubelskiego Zagłębia Węglowego, gdzie są dwie okoliczności szczególnie promujące.

Jakie?

- Po pierwsze rewelacyjne wyniki Lubelskiego Węgla Bogdanka, a po drugie zdecydowana i faktyczna przychylność samorządów lokalnych.

A po trzecie wreszcie, złoża są znakomicie udokumentowane, co jest przede wszystkim zasługą Albina Zdanowskiego, byłego dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego, oddział w Sosnowcu.

Problemem tych złóż jest natomiast brak infrastruktury na powierzchni, a zwłaszcza komunikacyjnej. Ale i tę się wybuduje, co jednak znacznie podniesie koszty budowy kopalń.

Jest też problem górniczych kadr.

- Zgadza się. Największym problemem Lubelskiego Zagłębia Węglowego jest brak kadr górniczych, zwłaszcza w porównaniu z Górnym Śląskiem oraz Zagłębiem Wałbrzyskim.

Wnioskodawców o koncesje jest wielu.

Aktualnie przydzielono koncesje dla sześciu obszarów, a wnioski złożono dla kilkunastu dalszych.

Sama kopalnia Bogdanka wystąpiła o dwie koncesje w części północno-zachodniej złoża.

Mnogość koncesji to jednak nie jest problem. Zwłaszcza dzięki mądrej i rozważnej polityce koncesyjnej ministra Piotra Woźniaka, głównego geologa kraju. Udziela on bowiem koncesji poszukiwawczych przezornie na krótkie okresy, na przykład od dwóch do czterech lat z warunkiem rozpoczęcia wierceń do dziewięciu miesięcy od momentu uzyskania koncesji.

To najlepszy sposób na, z jednej strony, okazanie otwartości na inwestorów, a z drugiej strony, na sprawdzenie ich prawdziwych intencji.

Bogdanka musi się spieszyć?

- Aktualny podział koncesji musi być przedmiotem szczególnego zainteresowania dla Lubelskiego Węgla Bogdanka.

Dlatego radziłbym im wystąpić o koncesje eksploatacyjne, bo te wprawdzie trudniej dostać, ale za to na około 50 lat. Jak na przykład NWR w kopalni Dębieńsko.

Te starania Bogdanka musi rozpocząć natychmiast. Zwłaszcza obecnie, kiedy ma dobrą kondycję finansową. Spodziewać się bowiem można, że pozostali inwestorzy pieniądze już mają.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP