Mariusz Orion Jędrysek: pora, by bogate gminy górnicze spłaciły dług

Mariusz Orion Jędrysek: pora, by bogate gminy górnicze spłaciły dług
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Bogactwo gmin górniczych nie wynika z ich własnych inwestycji. Na poszukiwania geologiczne i budowę obiektów górniczych składali się wszyscy, także te do dziś najbiedniejsze gminy w Polsce. Może czas zwrócić ten dług - mówi w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl Mariusz Orion Jędrysek, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, pełnomocnik rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa i Główny Geolog Kraju.

Odnosząc się do ewentualnego przejęcia przez PAG części wpływów z opłaty eksploatacyjnej z niektórych gmin górniczych rozmówca serwisu PortalSamorzadowy.pl wskazuje, że regulacje te dotkną kilku najbogatszych w Unii Europejskiej gmin i tylko w zakresie kilkuprocentowej porcji przychodów wynikających z opłaty eksploatacyjnej, a nie innych głównych przychodów, które mogą przecież rosnąć. 

- My ograniczamy tylko składową opłaty eksploatacyjnej i to wyłącznie tym gminom, których dochód roczny na mieszkańca w tym zakresie wyniósłby więcej niż 500 zł (dla poziomów wydobycia z 2016 r. jest to 15 gmin, a w poprzednich latach było to mniej niż 10 gmin), czyli zwykle tym, gdzie są najpotężniejsze kopalnie. Pozostałe gminy mają „kosmiczne” odległości do wejścia w ten próg – paradoksalnie każda gmina powinna do tego progu dążyć, bo to oznaczałoby, że należy do najbogatszych gmin w Unii Europejskiej. Z drugiej strony stawiamy dodatkową barierę, polegającą na tym, że ograniczenie z tego tytułu nie może być większe niż 10 procent przychodów - mówi Mariusz Orion Jędrysek.

Jak wyjaśnia, prowadzone są obecnie dodatkowe analizy zmierzające do oceny dodatkowego ograniczenia niekorzystnych skutków zmian dla gmin, które w największym stopniu odczułyby wprowadzenie tej regulacji (tam gdzie wpływ z opłat eksploatacyjnych stanowi kluczową część przychodów gminy).

- Proszę rozważyć, że bogactwo tych gmin nie wynikało nigdy z ich inwestycji – na nie składały się nawet te do dziś najbiedniejsze gminy w Polsce. Należy podkreślić, że gminy uzyskują wszystkie korzyści z działalności górniczej praktycznie bez inwestycji środków własnych, bowiem nie są one obciążane kosztami poszukiwań i rozpoznawania kopalin czy przygotowania ich do wydobycia. Co więcej, brak jest przepisów, które obligowałyby gminy do określonego przeznaczania uzyskanych środków z tytułu opłat eksploatacyjnych na geologię czy górnictwo. W rezultacie mieszkańcy wszystkich gmin górniczych cieszą się w praktyce przywilejami dowolności wydatkowania tych środków. Tymczasem badania geologiczne prowadzone przez pokolenia geologów, w tym udokumentowanie złoża, to koszt zwykle nawet miliarda złotych. Wybudowanie dużej kopalni to koszt jeszcze większy. Jeśli PAG przygotuje dokumentację geologiczną, to inwestor łatwo się znajdzie - wyjaśnia Główny Geolog Kraju.

Więcej o konsekwencjach, jakie dla samorządów niesie ustawa o Państwowej Agencji Geologicznej, kontrowersjach związanych z podziałem opłaty eksploatacyjnej i zarzutach samorządowych korporacji wobec przedstawionych propozycji rozmawiamy z Mariuszem Orionem Jędryskiem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska, pełnomocnikiem rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa i Głównym Geologiem Kraju.
Czytaj więcej: Mariusz Orion Jędrysek: 2400 gmin zyska na Państwowej Agencji Geologicznej
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!