Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Marek Uszko, KW: nie zamierzamy łamać zawartych porozumień

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
24-01-2014 09:09
Marek Uszko, KW: nie zamierzamy łamać zawartych porozumień
fot. PTWP

Wiceprezes KW Marek Uszko wskazuje, że w dziesięcioletniej historii Kompanii Węglowej zarząd nie złamał żadnego z zawartych porozumień. - Także teraz nie zamierzamy tego robić - zaznacza Marek Uszko.

Marek Uszko, wiceprezes zarządu Kompanii Węglowej do spraw produkcji, koordynator prac zarządu spółki, wskazuje, że zarząd KW będzie starał się wypłacić czternastą pensję w terminie. A zatem w połowie lutego. Przedtem musi jednak wykonać pewne operacje, które nie zostały jeszcze sfinalizowane.
Marek Uszko przypomina, że w trakcie dziesięciu lat funkcjonowania Kompanii Węglowej zarząd nie złamał żadnego z zawartych porozumień.
- Także teraz nie zamierzamy tego zrobić - mówi wiceprezes Uszko.

W czwartek 23 stycznia zarząd Kompanii Węglowej w specjalnej uchwale przyjął projekt programu restrukturyzacji spółki na lata 2014-2020 oraz Plan Techniczno-Ekonomiczny na rok 2014. Rada nadzorcza KW rozpatrzy dokumenty 31 stycznia.

W tym samym dniu członkowie rady spotkają się w obecności zarządu z przedstawicielami strony społecznej, żeby wysłuchać opinii związków zawodowych.

Związkowcy wskazują między innymi na to, że w programie restrukturyzacji za mały jest nacisk na poprawę sprzedaży węgla, czy pozyskiwanie nowych rynków, a przeważają oszczędności, jakie spółka chce przeprowadzać kosztem załóg.

Związkowcom nie podoba się też zamysł sprzedaży kopalni Knurów-Szczygłowice do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Transakcja ta ma być sfinalizowana w połowie 2014 roku. Obecnie trwa wycena Knurowa-Szczygłowic, która ma być gotowa w lutym.

Konsultacje pomiędzy zarządem a stroną społeczną zostały formalnie zakończone. Nie doszło 16 stycznia do podpisania porozumienia, ponieważ swój sprzeciw zgłosił Związek Zawodowy Kadra.

- Odbyliśmy ponad 80 godzin spotkań, podczas których przekazaliśmy stronie społecznej szczegółowe informacje o bieżącej sytuacji Kompanii Węglowej i o przyczynach kryzysu, który dotknął nie tylko nas, ale wszystkie firmy górnicze wydobywające węgiel kamienny na całym świecie - podkreśla wiceprezes Marek Uszko. - Kiedy mieliśmy finalizować proces negocjacji, nastąpił niespodziewany dla nas zwrot. Jedna ze stron, Związek Zawodowy Kadra, który jest sygnatariuszem wszystkich porozumień, które funkcjonują w Kompanii, złożył oświadczenie, że w całości odrzuca proponowany projekt. To zakończyło procedurę negocjacji, bo analizy prawne, którymi dysponowaliśmy i o których wiedziała strona społeczna, wykazały, że warunkiem bezwzględnie koniecznym była jednomyślność wszystkich stron. Wiadomo było, że gdy nawet jeden ze związków nie podpisze porozumienia, trzeba będzie szukać innych rozwiązań.

KOMENTARZE (26)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP