Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Marek Profus: zaciska się pętla na szyi polskiego górnictwa

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
23-10-2014 09:09 |  aktualizacja: 23-10-2014 09:55
Marek Profus: zaciska się pętla na szyi polskiego górnictwa
fot. Piotr Waniorek

Nabycie od Kompanii Węglowej kilku kopalń i ich zrestrukturyzowanie w ramach Grupy Kapitałowej Węglokoksu, wydaje się dobrym kierunkiem - mówi dla portalu wnp.pl Marek Profus, prezes firmy Profus Management.

Czy realizujecie obecnie dostawy węgla?
- Realizujemy. Węgiel energetyczny średniej i wyższej klasy nabywamy w RPA, a także w mniejszych ilościach w Australii oraz Indonezji.
Sprzedajemy ten węgiel na rynki Azji, przede wszystkim do Indii. Tamtejszy rynek szczególnie nas bowiem interesuje. Natomiast duże ilości antracytu z Rosji lokujemy na rynkach krajów Europy Zachodniej.

Ponadto prowadzimy obecnie rozmowy dotyczące dostaw węgla z Polski. Ze względu na dokument o poufności nie mogę na razie więcej mówić na ten temat.

Na zwałach przykopalnianych w Polsce leży ponad 8 mln ton węgla słabej jakości. Mogą być więc spore problemy z jego sprzedażą.
Prowadzimy również rozmowy z firmami w Polsce, które są zainteresowane zakupem antracytu.

Rozważamy również i to, aby kupować antracyt z Rosji, a potem mieszać go z węglem zalegającym na zwałach przy polskich kopalniach. Po to, by uzyskać jakość akceptowalną dla elektrowni w kraju.

Mamy liczne zapytania z rynku - chodzi o to, by zmniejszyć zwały węgla zalegające przy polskich kopalniach.

Antracyt ściągalibyśmy z Rosji do Polski pociągami. Nawet cztery składy dziennie można by sprowadzać. Mieszalibyśmy go później z węglem z polskich zwałów w okolicach Gliwic.

Rynek indyjski, w zakresie dostaw węgla, od lat jest dla Pańskiej firmy priorytetowy?

- To bardzo istotny rynek. Dostarczamy na niego węgiel wyższych klas. Jest następnie mieszany z węglem z tamtejszych kopalń. Jeszcze nie osiągnęliśmy wydajności, jaką planujemy, ze względu na braki w infrastrukturze kolejowej w Indiach.

Jak ocenia Pan to, co obecnie dzieje się w polskim górnictwie?

- Sytuacja w polskim górnictwie jest bardzo trudna. Górnicze związki zawodowe domagają się między innymi tego, by kopalnie przyłączyć do grup energetycznych. Ale te nie są z kolei tym zainteresowane, dostrzegając liczne ryzyka.

Zdrowym kierunkiem jest ten proponowany przez Węglokoks. Nabycie od Kompanii Węglowej kilku kopalń i ich zrestrukturyzowanie w ramach Grupy Kapitałowej Węglokoksu, wydaje się dobrym kierunkiem.

Oczywiście nie biorę tu pod uwagę tego, że Węglokoks mógłby później odsprzedać kopalnie zakupione od Kompanii Węglowej. Zakładam, że Węglokoks będzie restrukturyzował te kopalnie i optymalizował handel węglem.

KOMENTARZE (18)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP