Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Maksymilian Klank: nie ma ucieczki od węgla!

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
03-10-2007 12:09
Maksymilian Klank: nie ma ucieczki od węgla!

Górnictwo przeżywa dziś swą drugą młodość - podkreśla w wywiadzie dla wnp.pl Maksymilian Klank, prezydent EURACOAL, wiceprezes zarządu Fasingu

Jak obecnie górnictwo traktowane jest w Europie, czy węgiel wraca do łask?
- Można by rzec, że górnictwo przeżywa dziś swą drugą młodość.

Komisja Europejska postrzega węgiel na równi z innymi paliwami kopalnymi. Obecnie takie kraje, jak Bułgaria, Grecja czy Rumunia deklarują rozwój górnictwa węgla brunatnego. Podczas czerwcowego posiedzenia EURACOAL w Bukareszcie przedstawiciele tych krajów mówili o planowanych inwestycjach w sektorze węgla brunatnego.

Przykładowo Grecja kojarzy nam się głównie z turystyką, jednak trzeba pamiętać, że Grecy rozwijają swą energetykę opartą na węglu brunatnym.

W Grecji poziom wydobycia węgla brunatnego jest zbliżony do naszego i wynosi około 50 mln ton rocznie. A Niemcy wydobywają węgla brunatnego ponad 100 mln ton rocznie. W Unii Europejskiej dostrzega się olbrzymią rolę węgla.

A inwestycje w górnictwie węgla kamiennego?

Większość państw członkowskich Unii Europejskiej jest zainteresowana właśnie tym paliwem, jakim jest węgiel. Przyszłość węgla nabiera przez to coraz większego znaczenia. To węgiel postrzegany jest jako paliwo gwarantujące bezpieczeństwo energetyczne.

Prognozy wskazują, że popyt na energię elektryczną znacząco wzrośnie do roku 2030, a ten wzrost dotyczy również krajów europejskich.

Komisja Europejska wskazuje na konieczność zbudowania zakładów demonstracyjnych opalanych węglem kamiennym, bądź brunatnym.

Kiedy w Europie mogą powstać pierwsze tzw. elektrownie zeroemisyjne?

- Myślę, że mogą one powstać w ciągu najbliższych pięciu lat. Choć dziś trudno przesądzać, ile ich powstanie.

Zainteresowani tym tematem są m.in. Niemcy. Budowa i działalność elektrowni zeroemisyjnych będzie swoistym sprawdzianem i będzie wytyczać kierunek sposobu wykorzystywania węgla w Europie. Chodzi o to, by węgiel stał się paliwem przyjaznym dla środowiska.

Ważna jest też poprawa sprawności już istniejących elektrowni.

Mówi się, że elektrownie zeroemisyjne będą zbyt drogie.

- Ale przecież każda nowa technologia jest droga. Jednak nie ma innej drogi, nie ma ucieczki od węgla. Są ambitne plany, by w Unii Europejskiej nawet i 20 proc. energii elektrycznej produkować ze źródeł odnawialnych. Ale trzeba z czegoś wyprodukować całą resztę!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP