Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

MAE dostrzega inwestycję PD Co na Lubelszczyźnie

Autor: WNP.PL (Jerzy Dudała)
19-12-2014 09:55
MAE dostrzega inwestycję PD Co na Lubelszczyźnie

Inwestycja PD Co w Lubelskim Zagłębiu Węglowym zakłada budowę nowoczesnej kopalni produkującej 6-7 mln ton węgla kamiennego rocznie i zatrudniającej do dwóch tysięcy osób.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Międzynarodowa Agencja Energetyczna dostrzega potencjał rozwoju Lubelskiego Zagłębia Węglowego i perspektywy zwiększenia eksportu polskiego węgla pod koniec obecnej dekady.

Opublikowany niedawno raport MAE zatytułowany Coal-Medium-Term Market Report 2014 (Węgiel - średniookresowy raport o rynku 2014) stanowi istotny dokument opisujący sektor węglowy oraz prognozy jego rozwoju w perspektywie pięcioletniej.
Ugruntowana pozycja węgla jako surowca energetycznego i jego rola w rozwoju światowej gospodarki, zdaniem autorów raportu, pozostanie niezachwiana.

W raporcie podkreślono, że węgiel nadal jest bazą dla produkcji energii elektrycznej w skali światowej, nie wspominając o produkcji stali.
Z węgla produkuje się przeszło 40 proc. światowej energii. Agencja prognozuje, że popyt na węgiel będzie rósł w ciągu pięciu lat średnio o 2,1 proc. rocznie.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna dostrzega także potencjał rozwoju Lubelskiego Zagłębia Węglowego i perspektywy zwiększenia eksportu polskiego węgla pod koniec obecnej dekady.

Autorzy raportu odnieśli się do inwestycji PD Co, stwierdzając, że nowa działalność wydobywcza ma ruszyć w Lubelskim Zagłębiu Węglowym w Polsce, wzmacniając eksport z Polski pod koniec obecnej prognozy.

Nowa kopalnia będzie usytuowana blisko Lubelskiego Węgla Bogdanka, który jest jedną z najbardziej efektywnych kosztowo kopalni na rynku.
Charakterystyka węgla i pokłady nowej kopalni powinny być podobne do tych w Bogdance, a więc stosując nowoczesne wyposażenie, węgiel może być wydobywany po jednostkowej cenie wydobycia USD 37/t. Kopalnia skorzysta również na istniejącej linii kolejowej i infrastrukturze portowej - wskazują w raporcie MAE.

Twórcy corocznego opracowania dobrze ocenili Polskę jako miejsce inwestycji dla przemysłu wydobywczego zaznaczając, że warunki inwestycyjne w Polsce są pozytywne, z 19 proc. podatkiem CIT, wsparciem rządu, opłatami na poziomie USD 1,2/t oraz dostępną i wykwalifikowaną siłą roboczą.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna działa od 1974 roku. Zrzesza 28 państw o najbardziej rozwiniętych gospodarkach.

Inwestycja PD Co w Lubelskim Zagłębiu Węglowym zakłada budowę nowoczesnej kopalni produkującej 6-7 mln ton węgla kamiennego rocznie i zatrudniającej do dwóch tysięcy osób.

Przyszłymi klientami nowej kopalni mogą być m.in. europejscy producenci energii i stali.

Kopalnia węgla kamiennego, którą zamierza wybudować spółka PD Co ma się nazywać Jan Karski. Inwestycja ma kosztować ok. 2,5 mld zł.

KOMENTARZE (10)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP