Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

M. Kugiel, prezes Kompanii Węglowej: nie zmniejszamy inwestycji

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
03-09-2009 12:49
M. Kugiel, prezes Kompanii Węglowej: nie zmniejszamy inwestycji

Mirosław Kugiel dla portalu wnp.pl mówi o finansach Kompanii Węglowej, inwestycjach i cięciach kosztów.

Jaka jest obecna sytuacja finansowa Kompanii Węglowej?
Mirosław Kugiel: Za siedem miesięcy wydobyliśmy 24,78 mln ton węgla. Nie ukrywamy, że po renegocjacjach z energetyką dotyczących wielkości sprzedaży przeprowadziliśmy korektę naszego wydobycia zmniejszając je o prawie 2,5 mln ton, W ten sposób dostosowaliśmy produkcję do wielkości możliwej do ulokowania na rynku. Oczywiście oprócz zmniejszenia wydobycia o 2,5 mln ton zaplanowaliśmy, że na składowiskach pozostanie około 4,5 mln ton węgla.

W okresie siedmiu miesięcy sprzedaliśmy 17,31 mln ton, czyli prawie tyle ile zakładaliśmy w planie techniczno – ekonomicznym Niestety, sprzedaliśmy o 5,7 mln ton węgla mniej niż w pierwszych siedmiu miesiącach ubiegłego roku.

Branżą, która w największym stopniu zrezygnowała z zakupów węgla była energetyka zawodowa. Zakupiła ona o ponad 3,8 mln ton węgla mniej niż w tym samym okresie 2008 roku. Drugą branża, która w największym stopniu obcięła zamówienia było koksownictwo. Koksownie zakupiły mniej o ponad 1,1 mln ton węgla niż w omawianym okresie ubiegłego roku.

Oczywiście podjęliśmy działania zmierzające do zwiększenia eksportu. W pierwszej kolejności zabezpieczaliśmy jednak rynek krajowy. Jeszcze w styczniu energetyka potwierdzała, że kupi od nas 22 mln ton węgla. Ograniczyliśmy więc eksport do 4 mln ton węgla. Natomiast już od końca pierwszego kwartału okazało się, że energetyka nie kupi tyle węgla ile wcześniej zapowiadała. Z obecnych informacji wynika, ze energetyka zawodowa kupi o ponad 4 mln ton węgla mniej niż zakładała.

Zarezerwowanie wcześniej tego węgla dla energetyki miało następstwa w postaci perturbacji ze zbytem. Odmówiliśmy bowiem Weglokoksowi dostarczenia więcej niż 4 mln ton. A na eksport mogliśmy sprzedać więcej niż osiem mln ton.

Decyzja energetyki o zmniejszeniu zakupów wymusiła na nas zmianę kierunków dostaw. Eksport to dobre rozwiązanie, tyle że straciliśmy cały pierwszy kwartał, bo wówczas jeszcze wydawało się, że energetycy kupią wcześniej zamówiony węgiel. Wiemy, że gdyby była inna proporcja zamówień ilość węgla na składowiskach byłaby co najmniej o 2 mln ton mniejsza.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP