Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

M. Kostempski: wziąć się wreszcie za koszty w górnictwie

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
14-08-2013 11:20
M. Kostempski: wziąć się wreszcie za koszty w górnictwie
Fot. PTWP

Brakuje zdecydowanej polityki państwa, a także brakuje odwagi i decyzyjności osobom zarządzającym spółkami węglowymi - mówi dla portalu wnp.pl Marian Kostempski, były prezes Kopeksu.

Jak ocenia Pan to, co dzieje się teraz w polskim górnictwie?
- Polskie górnictwo znajduje się w niezmiernie trudnej sytuacji. Straciliśmy wiele czasu, a już dawno powinniśmy się zająć kosztami.

Kiedy była koniunktura na rynku i wysokie ceny węgla, to trzeba było się zająć kwestią kosztów. Wówczas byłoby to także o wiele łatwiejsze do zniesienia dla pracowników.

Obecnie słychać narzekania na import węgla. Przecież od lat wiadomo było, że ten import węgla do Polski będzie rósł. I nic nie zrobiono.

Brakuje zdecydowanej polityki państwa, a także brakuje odwagi i decyzyjności osobom zarządzającym spółkami węglowymi. Szczególnie państwo powinno być aktywne i realizować wytyczoną strategię. A tego nie ma.

Można liczyć na poprawę?

Sytuacja górnictwa nie ulegnie poprawie, jeżeli nie zostaną podjęte konkretne działania.

Inwestycje są realizowane i słusznie. Ale realizacja programów inwestycyjnych to nie wszystko. Trzeba się wreszcie zająć kosztami.

Należy zmierzać w kierunku lepszego wykorzystania górniczych kadr. Ponadto potrzebne są - o czym od dłuższego czasu mówi prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski - zmiany w układach zbiorowych pracy. Należy poprawić organizację pracy - w tych obszarach tkwią spore rezerwy.

A wykorzystanie maszyn i urządzeń?

- Trzeba również lepiej wykorzystywać maszyny i urządzenia znajdujące się w polskich kopalniach. Wystarczy spojrzeć na efektywny czas pracy tych urządzeń w Polsce.

W Chinach czy w Australii ta dyspozycyjność sprzętu oscyluje wokół 95-98 proc. Tam sprzęt jest eksploatowany niezwykle intensywnie.

Oczywiście mamy w Polsce ciężkie warunki geologiczno-górnicze, więc trzeba odpowiednio ten sprzęt dobierać.

Kwestia likwidacji trwale nierentownych kopalń będzie u nas wracać, niczym bumerang?

- Pewnie, że będzie wracać. Tyle że nikt się za to nie weźmie na dwa lata przed wyborami.

Będzie ta sprawa przemilczana. Ostatnio zlecono audyt w spółkach węglowych, który przeprowadza firma Roland Berger. Ale cóż z tego? Przecież w Polsce nie brakuje osób z doświadczeniem w branży, którzy mają o niej naprawdę dużą wiedzę.

Wspomniał Pan o audycie. Nie brak w środowisku górniczym opinii, że ten audyt, to mówiąc brzydko rodzaj swoistego „dupochronu”. Jak się Pan na takie opinie zapatruje?

- Sądzę, że w dużej mierze może tak być. Bywa, że przeprowadzane w różnych miejscach zewnętrzne audyty są właśnie takimi „dupochronami”. A przecież osoby decyzyjne zapewne wiedzą, jak przedstawia się sytuacja.

Rozmawiał: Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP