Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

M. Kaliski, Ministerstwo Gospodarki: KW może w 2014 r. zadebiutować na giełdzie

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
30-04-2012 05:25
M. Kaliski, Ministerstwo Gospodarki: KW może w 2014 r. zadebiutować na giełdzie

Musimy, zdając sobie sprawę z otaczającej konkurencji, tak unowocześnić i zmodernizować nasz przemysł wydobywczy, żebyśmy byli cenowo konkurencyjni - mówi Maciej Kaliski, wicedyrektor Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki

Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

W niedługim czasie nastąpi spotkanie w tej sprawie przedstawicieli resortów gospodarki i skarbu - mówi dla portalu wnp.pl Maciej Kaliski, wicedyrektor Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki.

Wydobycie za pierwsze dwa miesiące 2012 roku wyniosło w polskich kopalniach 13,27 mln ton węgla, natomiast sprzedaż w tym okresie ukształtowała się na poziomie 11,81 mln ton. Jak ocenia Pan wyniki górnictwa?
- One są może nieco niższe od planowanych, ale zadowalające. Weszliśmy w rok 2012 z dość dużymi zapasami, które miała elektroenergetyka.
Nie dostrzegam obecnie zagrożeń dla realizacji planów, które przyjęły na rok 2012 Kompania Węglowy, Katowicki Holding Węglowy czy Jastrzębska Spółka Węglowa.

Czy rok 2014 to ten rok, w którym może dojść do prywatyzacji Kompanii Węglowej poprzez giełdę?

- Wydaje się, że ten termin jest realny. Nie została jeszcze uruchomiona procedura rozpoczęcia przygotowań do prywatyzacji Kompanii Węglowej.

Sądzę, że w niedługim czasie nastąpi spotkanie w tej sprawie przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Skarbu, gdzie zapadną ostateczne decyzje. I od tego momentu rozpocznie się okres przygotowań do prywatyzacji.
Jeżeli ten proces rozpocznie się w roku 2012, to realne jest, by w 2014 roku Kompania Węglowa zadebiutowała na giełdzie.

Jak się Pan zapatruje na głosy, że środki z prywatyzacji Kompanii Węglowej poprzez giełdę powinny pójść na inwestycje w tej spółce, a nie w całości iść na łatanie dziury budżetowej, jak to było w przypadku prywatyzacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej?

- Bardzo byśmy chcieli, żeby prywatyzacja przyniosła określone korzyści finansowe Kompanii Węglowej i żeby w ten sposób pozyskać środki na realizację niezbędnych inwestycji.

Musimy, zdając sobie sprawę z otaczającej konkurencji, tak unowocześnić i zmodernizować nasz przemysł wydobywczy, żebyśmy byli cenowo konkurencyjni.

I tutaj potężny zastrzyk finansowy, który mógłby trafić do Kompanii Węglowej z tytułu debiutu giełdowego, bardzo by się przydał.

Oczywiście to będą decyzje, które będą zapadały na szczeblu rządowym. Natomiast jestem przekonany, że Kompania Węglowa na tym nie straci, a tylko zyska.

Jak ocenia Pan to, co dzieje się w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

- Każda spółka powinna pracować w warunkach spokoju społecznego, a tym bardziej spółka giełdowa.

Powoli widać światło w tunelu i mam nadzieję, że w Jastrzębskiej Spółce Węglowej dojdzie do porozumienia na linii zarząd-związki zawodowe.

Rozmawiał: Jerzy DudałaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP