PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

M. Bukowski, WISE: górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest branżą schyłkową

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
15-06-2015 10:49 |  aktualizacja: 15-06-2015 12:23
M. Bukowski, WISE: górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest branżą schyłkową

Górnictwo nie będzie mogło ignorować tego, że w całej gospodarce produktywność pracy rośnie 3 proc. rocznie, a więc podwaja się co 23 lata - mówi Maciej Bukowski, prezes Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych.

Fot. PTWP

Wyniki analizy wrażliwości wskazują na brak jakościowych różnic między różnymi wariantami prognozy - krajowe wydobycie węgla kamiennego i zatrudnienie w branży spadają w każdym scenariuszu. Przy tym największa redukcja wydobycia zachodzi przed 2030 r., a zatrudnienia - już do końca obecnej dekady - mówi dr Maciej Bukowski, prezes Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych (WISE).

WISE opracował raport „Polski węgiel: quo vadis? Perspektywy rozwoju górnictwa węgla kamiennego w Polsce”. Główny wniosek raportu jest taki, że górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest branżą schyłkową. Na czym opieracie to przekonanie?
- W istocie naszym zdaniem, górnictwo węgla kamiennego w Polsce jest branżą schyłkową. Doszliśmy do takiego przekonania oceniając perspektywy branży tylko przez pryzmat czynników gospodarczych, abstrahując na przykład od polityki klimatycznej, którą moim zdaniem niesłusznie obwinia się za złą sytuację górnictwa. Nasze wnioski są pochodną analizy parametrów poszczególnych kopalni, w tym ich kosztów, produktywności i przychodów.

O tym, że górnictwo węgla kamiennego jest branżą schyłkową decyduje splot kilku czynników. Ceny węgla - tu opieramy się na analizach MAE - w kolejnych dekadach będą rosły, ale bardzo umiarkowanie. Oznacza to, że przychód ze sprzedaży jednej tony węgla będzie rosnąć, ale bardzo powoli, zderzając się ze znacznie wyższą dynamiką kosztów jednostkowych wydobycia, a zwłaszcza płac, które są głównym składnikiem kosztów sektora.

Górnictwo nie będzie mogło ignorować tego, że w całej gospodarce produktywność pracy rośnie 3 proc. rocznie, a więc podwaja się co 23 lata. Branża nie tylko dziś, ale i w przyszłości musi być zdolna do oferowania konkurencyjnych płac, inaczej nikt w niej nie będzie chciał pracować. Tę zdolność - wobec umiarkowanego wzrostu cen węgla - górnictwo uzyska tylko wtedy, gdy systematycznie będzie podnosić wydajność wydobycia, a więc liczbę ton węgla jaką przeciętny górnik wytwarza na przestrzeni roku. Nadążanie za wzrostem produktywności w całej gospodarce jest warunkiem koniecznym istnienia sektora za następne 20-30 lat. Podniesienie wydajności będzie jednak miało także ten skutek, że zasoby węgla w istniejących kopalniach wyczerpią się stosunkowo szybko.

Co pana zdaniem musi się stać, żeby górnictwo węgla kamiennego przetrwało jeszcze te dwie-trzy dekady?

- Po to, żeby polskie górnictwo węgla kamiennego nie zbankrutowało i istniało jeszcze przez kolejne lata, potrzebna jest głęboka, a nie powierzchowna, sanacja branży w perspektywie roku 2020. Bez tego tylko cud w postaci nagłego wzrostu cen węgla na rynkach światowych, na co się nie zanosi, może uratować śląskie górnictwo. Mam wrażenie, że politycy ciągle tego nie rozumieją.

KOMENTARZE (10)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP