Lubin chce, by TK zablokował plany budowy kopalni odkrywkowej

Lubin chce, by TK zablokował plany budowy kopalni odkrywkowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gmina Lubin zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego uchwałę rządu, przyjmującą koncepcję zagospodarowania przestrzennego kraju. Lubin i sąsiednie gminy chcą w ten sposób zablokować możliwość budowy na ich terenie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego.

Jak podkreślała w środę na konferencji prasowej w Warszawie wójt gminy Lubin i szefowa Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój - Tak, Odkrywki - Nie" Irena Rogowska, wniosek do TK złożyła w imieniu sześciu gmin, na których terenie leży złoże Legnica-Ścinawa, uznawane za największe w Europie.

Rogowska mówiła, że Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (KPZK), wprowadzając ochronę złóż uznanych za strategiczne pozbawia gminy ich praw. "Ani gminy, ani mieszkańcy nie będą decydować o swoim majątku, decyzje będą w gestii przedsiębiorcy górniczego" - mówiła.

Przed TK wnioskodawców będzie reprezentowała organizacja non-profit Ekologiczny Serwis Prawny, którego dyrektor Tomasz Włodarski oceniał, że Koncepcja narusza zasadę suwerenności samorządu lokalnego, wprowadzając arbitralnie ochronę złóż i nie określając jednocześnie, na czym miałaby ta ochrona polegać. "To nie uwzględnia w zasadzie żadnego kontekstu społecznego, środowiskowego i powoduje właściwie realne wywłaszczenie gminy i mieszkańców" - mówił Włodarski.

"Dodatkowym argumentem jest brak właściwych konsultacji społecznych KPZK. W czasie, gdy dopiero przygotowywano raport z konsultacji, trwały już w rządzie właściwe prace nad koncepcją" - dodał.

"Mieszkańcy cały czas pytają, czy mogą inwestować na miejscu, a my nie możemy na te pytania odpowiedzieć. Do dziś nie ma jednoznacznej decyzji rządu, czy rzeczywiście to złoże zostanie uruchomione" - mówiła wójt Lubina. Nie sprzeciwiamy się eksploatacji węgla brunatnego w ogóle, ale jesteśmy przeciwko metodzie odkrywkowej - podkreślała.

Żadnych oficjalnych informacji nie ma, ale w rzeczywistości prace nad pomysłem kopalni trwają - oceniał z kolei wójt gminy Ruja Robert Chruściel. "W Niemczech ze społeczeństwem się rozmawia, kopalnie tam powstają, a mieszkańcy otrzymują w zamian to, co im zabrano, miejscowości odtwarza się w innym miejscu. Natomiast w ramach dialogu w Polsce pokazano nam np., jakie maszyny będą pracowały w kopalni" - mówił.

Rogowska przypominała, że w imieniu gmin Lubin, Kunice, Miłkowice, Prochowice, Ruja i Ścinawa skierowała do Parlamentu Europejskiego petycję ws. budowy odkrywki. W maju br. na miejsce przyjechała delegacja Komisji Petycji PE, która stwierdziła, że rząd Polski nie może lekceważyć opinii mieszkańców z terenów, na których mogłaby powstać kopalnia odkrywkowa. W 2009 r. w sześciu gminach przeprowadzono referendum ws. odkrywki, w którym 95 proc. głosujących opowiedziało się przeciwko.

Złoża węgla brunatnego w regionie Legnica-Ścinawa są szacowane na kilkanaście miliardów ton, z czego do wydobycia możliwe jest ok. 3 mld. O złożach tych jest mowa w rządowym dokumencie "Polityka energetyczna Polski do 2030 r." z 2009 r.

Stwierdza on, że w związku z wyczerpywaniem się obecnie eksploatowanych złóż węgla kamiennego i brunatnego, konieczne jest zabezpieczenie dostępu do ich zasobów strategicznych, "m.in. poprzez ochronę obszarów ich występowania przed dalszą zabudową infrastrukturalną niezwiązaną z energetyką i ujęcie ich w koncepcji zagospodarowania przestrzennego kraju, miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego oraz długookresowej strategii rozwoju".

Rządowy dokument stwierdza też, że do realizacji tych celów zostaną podjęte działania obejmujące m.in. zniesienie barier prawnych w zakresie udostępniania nowych złóż węgla kamiennego i brunatnego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!