Lubelskie. Wkrótce drugi odwiert badawczy Kompanii Węglowej

Lubelskie. Wkrótce drugi odwiert badawczy Kompanii Węglowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W czerwcu w rejonie złoża węgla Pawłów w pow. chełmskim na Lubelszczyźnie rozpocznie się wykonywanie drugiego odwiertu badawczego, służącego rozpoznaniu pokładów tego surowca na potrzeby Kompanii Węglowej. Pierwszy, rozpoczęty wiosną odwiert ma już ok. 500 m.

Kompania Węglowa planuje budowę nowej kopalni węgla na Lubelszczyźnie. Starania o koncesję na eksploatację muszą poprzedzić prace rozpoznawcze, które rozpoczęły się w kwietniu. Wstępny plan zakłada, że kopalnia mogłaby ruszyć za ok. 11 lat, kosztem ponad 3,7 mld zł.

"Pierwszy z ośmiu odwiertów wykonywany jest w rejonie miejscowości Rejowiec Fabryczny; prace doszły już tam do głębokości ok. 500 metrów; pozostało jeszcze ok. 300 metrów. Dotychczas odwiert nie dotarł do węgla, który jest położony niżej" - powiedział we wtorek PAP rzecznik Kompanii Zbigniew Madej.

Wiercenie kolejnego otworu badawczego rozpocznie się w czerwcu. W sumie powstanie osiem odwiertów o głębokości od 820 do 965 metrów, o łącznej długości ponad 7 kilometrów. Wyniki wierceń dadzą podstawy opracowania dokładnego profilu geologicznego złoża.

"Zgodnie z harmonogramem wiercenie otworów powinno zakończyć się najdalej w czwartym kwartale przyszłego roku. Nie wykluczamy jednak przyspieszenia tych prac" - dodał rzecznik.

Ich wyniki posłużą do stworzenia projektów budowy na tym terenie kopalni, jeżeli okaże się to opłacalne. Najpóźniej na przełomie lat 2014 i 2015 Kompania chce dysponować pełną dokumentacją geologiczną, która będzie podstawą do utworzenia projektów zagospodarowania złoża i ewentualnego wystąpienia o koncesję na eksploatację. W przyszłości uzupełnieniem projektu mogłaby być budowa w pobliżu elektrowni.

Koncesję na rozpoznanie złoża wydano na pięć lat. Obejmuje ona złoże położone w gminach: Rejowiec, Rejowiec Fabryczny i Siedliszcze w woj. lubelskim. Według wstępnych szacunków do zagospodarowania może tam być ok. 185 mln ton węgla. Powierzchnia rejonu Pawłów to 70 km kw.

Nowa kopalnia Kompanii Węglowej miałaby zatrudniać bezpośrednio ok. 2 tys. osób i produkować ok. 20 tys. ton węgla na dobę, czyli ok. 5 mln ton rocznie. Wśród zalet budowy kopalni na Lubelszczyźnie wymienia się m.in. łatwiejsze niż na Śląsku warunki geologiczne, korzystną budowę złoża, mniejszy stopień urbanizacji oraz rzadszą sieć dróg, a tym samym mniejsze narażenie na szkody na powierzchni. Ważna dla opłacalności przedsięwzięcia jest także możliwość zaprojektowania kopalni od podstaw.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lubelskie. Wkrótce drugi odwiert badawczy Kompanii Węglowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!