Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Los grupy Glinik wciąż niepewny

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
08-09-2011 06:37
Los grupy Glinik wciąż niepewny
fot. archiwum PTWP

W ciągu najbliższych 6 miesięcy powinno dojść do głosowania wierzycieli Fabryki Maszyn Glinik nad zawarciem układu. Do tego momentu losy Glinika będą wciąż niepewne.

- Grupa Glinik jest w trudnej sytuacji, jej główny podmiot, Zakład Maszyn Górniczych Glinik, zbieżny z profilem działalności spółek z grupy Famur, jest w upadłości układowej. To jest firma, której losy są uzależnione w dużej mierze od tego, czy dojdzie do zawarcia układu - mówi Grzegorz Morawiec, radca prawny Famur.
Jak dodaje, nie wiadomo jeszcze, kiedy głosowanie nad zawarciem układu może się odbyć, ponieważ termin ten jest uzależniony od procedury zatwierdzenia listy wierzytelności. Lista nie została jeszcze ostatecznie zatwierdzona. Według Grzegorza Morawca głosowanie mogłoby się odbyć do ok. pół roku.

Sąd Rejonowy w Nowym Sączu Wydział V Sąd Gospodarczy ogłosił upadłość Zakładu Maszyn Górniczych Glinik z możliwością zawarcia układu z wierzycielami w listopadzie 2010 r.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że zadłużenie Glinika wynosi ok. 180 mln zł.

Spółka TDJ SA (większościowy akcjonariusz Famur) podpisała 18 lipca br. ze spółką Inwest Glinik umowę przyrzeczoną, dotyczącą przejęcia Grupy Kapitałowej Glinik z Gorlic. TDJ nabyła pakiet 87,8 proc. akcji Fabryki Maszyn Glinik i tym samym przejęła kontrolę nad jej spółkami zależnymi. Transakcja została poprzedzona zgodą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Jej wartość nie została ujawniona.

Pierwsze działania TDJ w Gliniku są już widoczne - nowym prezesem Fabryki Maszyn Glinik została Beata Zawiszowska, która dotychczas była wiceprezesem spółek Famur i Fazos. Cofnięto upoważnienia do podpisywania przelewów przez księgowość Fabryki, obecnie znajduje się to w kompetencji nowego zarządu.

Jak informuje portal sadeczanin.info, były dyrektor ds. ekonomicznych FMG Glinik, Sławomir N., jest oskarżony o narażenie zakładu na wielomilionowe straty. Akt oskarżenia przeciwko Sławomirowi N. trafił na początku lipca br. do Sądu Okręgowego w Nowym Sączu. Jak podał "Dziennik Polski", byłemu dyrektorowi zarzuca się miedzy innymi „nadużycie zaufania w obrocie gospodarczym”. Dotyczy to działań podejmowanych przez dyrektora w 2007 r. i 2008 r. Wtedy to, jako osoba zobowiązana do zajmowania się sprawami majątkowymi spółki, miał doprowadzić do zawarcia z bankami szeregu umów zabezpieczających kursy walut (tzw. opcje walutowe).

Grupa Glinik specjalizuje się w projektowaniu i produkcji maszyn oraz urządzeń dla górnictwa węglowego i naftowego. Wśród spółek należących do holdingu znajduje się m.in. Kuźnia Glinik, która dostarcza narzędzia dla górnictwa ropy naftowej oraz projektuje i wykonuje oprzyrządowanie kuźnicze. Z kolei spółka Narzędzia i Urządzenia Wiertnicze Glinik od ponad 100 lat specjalizuje się w produkcji wiertniczej.

Jeżeli wierzyciele zgodzą się na zawarcie układu, będzie to wstęp do ścisłej współpracy grup Famur i Glinik.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP