PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

List intencyjny JSW i OKD w sprawie wydobycia w Morcinku

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
18-10-2007 11:38
List intencyjny JSW i OKD w sprawie wydobycia w Morcinku

New World Resources B.V. (NWR), wyłączny właściciel OKD, największej firmy produkującej węgiel kamienny w Czechach, oraz Jastrzębska Spółka Węglowa, podpisały list intencyjny dotyczącego współpracy w zakresie potencjalnej eksploatacji złoża węgla kamiennego na terenie kopalni Morcinek.

Z uwagi na bliskość kopalni Morcinek i czeskiej kopalni ČSM, plany spółek NWR i JSW od początku zakładały eksploatację polskich złóż z terenu Czech, z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury górniczej zakładów NWR. Istnieją również możliwości rozbudowy zakładów górniczych Morcinek po polskiej stronie granicy. NWR i JSW rozpoczęły wspólną ocenę potencjalnej działalności na złożach kopalni Morcinek, która wpisuje się w strategiczne plany obydwu spółek w regionie.
- Inwestycja w rozbudowę kopalni Morcinek stanowi element strategii rozwoju na rynku Europy Środkowej i Wschodniej. To ważne wydarzenie dla spółki New World Resources, które potwierdza nasze długofalowe cele strategiczne zakładające współpracę z polskim przemysłem wydobywczym węgla kamiennego - mówi Miklos Salamon, Prezes NWR

- Zawarcie tego porozumienia otwiera możliwości zacieśnienia współpracy między obu spółkami na terenie Śląskiego Zagłębia Węglowego, podzielonego administracyjnie między Polskę i Czechy. Ułatwia koordynację i podnosi skuteczność przyszłych działań podejmowanych w zakresie eksploatacji zasobów na tym terenie - dodaje Zdenek Bakala, Prezes Zarządu OKD.

- Pozyskanie dodatkowych ilości węgla koksowego jest dobrą inwestycją dla NWR i JSW. Zwiększony popyt na węgiel koksowy oraz naturalnie kurczące się obszary eksploatacyjne powodują, że wspólne przedsięwzięcie jest dla obu podmiotów bardzo rozwojowe - ocenia Daniel Ozon, wiceprezes JSW ds. strategii kapitałowej.

- Istotnym elementem „Strategii o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015" są inwestycje, które powinny pozwolić na utrzymanie wydobycia węgla na poziomie odpowiadającym zapotrzebowaniu na rynku. Wspólna inicjatywa JSW i NWR polegajca na zwiększeniu bazy zaosbowej poprzez udosteniene nowych złoż węgla wpisuje się w tę strategię - podsumowuje Krzysztof Tchórzewski, wicemnister gospodarki.

Postanowienia listu intencyjnego przewidują, że spółki NWR i JSW wspólnie opracują plan eksploatacji złoża oraz długoterminowy biznesplan. Szczegółowe warunki współpracy zostaną uzgodnione na późniejszym etapie. Wiele zależy również od wyników analiz, m.in. żywotności ekonomicznej i nakładów kapitałowych.

List intencyjny podpisano z myślą o tym, aby spółki NWR i JSW mogły rozpocząć sporządzanie dokumentacji niezbędnej w celu uzyskania pozwoleń oraz przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Uzyskane dane zostaną następnie wykorzystane na etapie rozmów z lokalnymi władzami.

Podpisując list intencyjny strony wyszły z założenia, że porozumienie między Republiką Czeską i Rzeczypospolitą Polską w zakresie transgranicznego wydobycia węgla, aktualnie w fazie zaawansowanych negocjacji, zostanie ostatecznie podpisane. List nie stanowi jednak wiążącej umowy ani nie gwarantuje podjęcia opisanej w nim współpracy ani rozbudowy kopalni Morcinek.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 979 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP