Lewandowski: propozycje ws. podatku węglowego - zbyt daleko idące

Lewandowski: propozycje ws. podatku węglowego - zbyt daleko idące
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski powiedział PAP, że propozycje trzech europosłów, by odejść od składek narodowych do budżetu UE i zastąpić je nowymi dochodami, w tym podatkiem węglowym (od emisji CO2) - są zbyt daleko idące i krzywdzące dla wschodniej Europy.

"To propozycja śmiała i zachęca do poważnego potraktowania strony dochodowej budżetu UE, ale moim zdaniem zbyt daleko idąca, jako próba wyręczenia składek narodowych przez tzw. dochody własne" - powiedział w środę w rozmowie z PAP Lewandowski.

Na trzy miesiące przed propozycją Komisji Europejskiej ws. nowego wieloletniego budżetu UE po 2013 r., troje wpływowych europosłów z trzech największych frakcji politycznych (szef komisji budżetowej Alain Lamassoure, Francuz z chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej, lider liberałów i były premier Belgii Guy Verhofstadt oraz niemiecka socjaldemokratka szefowa komisji ds. nowej perspektywy finansowej UE Jutta Haug) zaproponowało w środę odejście od składek narodowych. Budżet UE miałyby w 100 proc. zasilać wpływy z części VAT, podatku węglowego (od emisji CO2) i podatku od transakcji finansowych. Europosłowie tłumaczyli, że tak radykalne zmiany w finansowaniu budżetu UE miałyby uniezależnić budżet Unii od "egoistycznych", "absurdalnych", "niedemokratycznych" i ciągnących się miesiącami negocjacji budżetowych państw członkowskich, gdzie każdy liczy ile z budżetu dostanie.

"Składki mają swoje wady i co do diagnozy się zgadzam, że powodują egoistyczne liczenie pozycji netto krajów (ile który kraj wpłaca i ile dostaje z budżetu UE - PAP), a budżet jest nieprzejrzysty i nie do wytłumaczenia dla ludzi. Natomiast składki mają również znaczenie stabilizujące dla budżetu europejskiego (dochody są pewne - PAP), podczas gdy inne wpływy mogą się wahać" - powiedział komisarz. W przypadku składek można z góry przewidzieć wielkość budżetu i zaplanować wieloletnie programy, dochody z podatków są mniej przewidywalne.

Lewandowski już w październiku ub.r. zastrzegał, że nowe źródła dochodów nie powinny w nowym budżecie UE zupełnie zastąpić obecnych składek do budżetu, tylko dać dodatkowe 20-30 mld euro rocznie (w 2011 r. budżet UE to 126 mld euro).

Komisarz sceptycznie ocenił też propozycję, by głównym, nowym, własnym dochodem budżetu UE był tzw. podatek węglowy, w wysokości - jak proponuje troje europosłów - 20 euro za każdą "importowaną" bądź wyprodukowaną tonę emisji. Dałoby to ich zdaniem aż 48,5 mld euro rocznie.

"Jeżeli podatek od CO2 miałby (odegrać-PAP), jak postrzegają to autorzy propozycji znaczącą rolę dla budżetu, to wówczas następuje zmiana filozofii. To znaczy budżet jest zasilany wedle poziomu emisji CO2, a nie wedle zamożności krajów, co jest żelazną zasadą budowania wkładów narodowych do budżetu europejskiego" - powiedział PAP komisarz. "Nie muszę dodawać, że Europa biedniejsza, kraje z Europy wschodniej byłyby znacznie bardziej obciążone wkładem do budżetu europejskiego" - powiedział.

Obecnie budżet UE w 76 proc. opiera się na składkach płaconych z budżetów narodowych, obliczanych na podstawie zamożności kraju wyrażanej w PKB. Reszta to głównie dochody z ceł. W obecnym systemie jest aż 41 wyjątków.

"Chcemy pomóc (komisarzowi ds. budżetu) Januszowi Lewandowskiemu, rozpoczynając natychmiast tę dyskusję publiczną. Podejmujemy ryzyko, którego Komisja Europejska nie może podjąć - to nasza rola, europosłów" - powiedział PAP Lamassoure.

"Musimy skończyć ze szczytami absurdu i skandali negocjacyjnych. Nikt, nawet ja, nie jest w stanie powiedzieć, czemu składka francuska wynosi tyle i tyle. System jest skomplikowany i niedemokratyczny" - tłumaczył.

Europosłowie proponują rządom dwa scenariusze. W pierwszym do budżetu trafiałby dochód z 1 punktu procentowego stawki VAT-u (obywatele płaciliby tyle, ile dotychczas - np. w Polsce według stawki podstawowej 23 proc. - ale kraje odprowadzałyby do unijnej kasy dochody z 1 punktu procentowego ze stawki VAT, a resztę zatrzymywały) oraz dochody z podatku węglowego, w wysokości 20 euro za każdą "importowaną" bądź wyprodukowaną tonę emisji.

W drugim scenariuszu, oprócz 1 punktu procentowego stawki VAT i podatku węglowego, do budżetu UE trafiałyby dochody z podatku od transakcji finansowych w wysokości 0, 5 proc. od transakcji na giełdach i rynku obligacji.

"Zgadzam się, że obecny system jest nieprzejrzysty, zachęca do egoizmów narodowych i jest nie do wytłumaczenia dla ludzi. Czekamy jednak jako KE na głosowanie całego Parlamentu Europejskiego, co ma nastąpić na przełomie maja i czerwca" - powiedział Lewandowski.

Propozycje trójki europosłów są na tyle radykalne, ze mogą wzbudzić opór nie tylko rządów (dotychczas ostro pomysł europodatku publicznie krytykował m.in. Londyn, Berlin i Paryż), ale i innych europosłów.

Swoją propozycję nowego wieloletniego budżetu - zarówno w części dochodów, jak i wydatków, KE przedstawi 29 czerwca.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lewandowski: propozycje ws. podatku węglowego - zbyt daleko idące

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!