Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Lepsze wyniki Bumechu w pierwszym półroczu 2011 r.

Autor: wnp.pl (DC)
31-08-2011 19:56

Bumech odnotował w pierwszym półroczu 2011 r. przychody ze sprzedaży na poziomie blisko 48,4 mln zł, co oznacza wzrost o 67 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Jeszcze wyraźniej poprawił się wynik na poziomie EBITDA (zysk operacyjny + amortyzacja) – w pierwszym półroczu 2011 r. EBITDA wyniosła 11,5 mln zł, czyli o 79 proc. więcej niż po pierwszych sześciu miesiącach 2010 r. Zysk netto Bumechu wyniósł w pierwszym półroczu br. 3,9 mln zł, wobec 3,6 mln zł w analogicznym okresie 2010 r.
- Wyniki finansowe Bumechu pokazują, że nasza działalność jest coraz bardziej dochodowa. Podpisane w poprzednich okresach kontrakty z największymi podmiotami z branży górniczej przynoszą wymierne korzyści. Zarabiamy zarówno na sprzedaży własnych maszyn, jak chociażby kombajnów chodnikowych typu AM-50-BUMECH/Z1, oraz na świadczonych przez nas usługach serwisowych oraz remontowych - mówi Zygmunt Kosmata, prezes zarządu Bumech.

- Analizując wyniki Bumechu należy pamiętać, że nasz bardzo dynamiczny rozwój połączony ze specyfiką branży, w której działamy, wiąże się ze znaczącym wzrostem zapotrzebowania na kapitał obrotowy, a to z kolei sprawia, że wzrastają koszty obsługi zadłużenia. To właśnie zwiększenie wysokości kosztów finansowych sprawiło, że zysk netto nie wzrósł w pierwszym półroczu tak szybko jak przychody. Równocześnie warto zauważyć, że pierwsze półrocze zakończyliśmy z dodatnimi przepływami pieniężnymi z działalności operacyjnej na poziomie ponad 7,8 mln zł, co pokazuje, że Bumech jest przedsiębiorstwem generującym gotówkę - dodaje prezes Kosmała.

W ostatnim czasie można zaobserwować wzrost zainteresowania spółek węglowych dzierżawą kombajnów chodnikowych. Duża liczba ogłaszanych obecnie przetargów w tym zakresie, a także przetargów na usługi drążenia własnym sprzętem, spowodowała, że Bumech zdecydował o jeszcze mocniejszym zaangażowaniu się w te segmenty rynku.

- Reorganizacja polityki sprzedażowej spółki poprzez zwiększenie produkcji maszyn na użytek własny do robót drążeniowych oraz w celu dzierżawy kombajnów, przy jednoczesnym zmniejszeniu ich sprzedaży, będzie miała bezpośrednie przełożenie na strukturę przychodów oraz wyników Bumechu. Z jednej strony wzrośnie zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne, co z kolei pociąga za sobą zwiększenie kosztów finansowych, a z drugiej przychody zostaną rozłożone w czasie. Budowa majątku spółki będzie się więc wiązała w najbliższych okresach z nieco mniejszą niż dotychczas dynamiką wzrostu przychodów oraz wyników, jednak w długiej perspektywie wpłynie pozytywnie na rezultaty, tworząc wartość Bumechu oraz wzmacniając jego pozycję rynkową - tłumaczy prezes Kosmała.

NA GIEŁDZIE

BUMECH [BMC]

kurs:

0.74 PLN 0.00 (0.00%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP