Legnickie odkrywki budzą kontrowersje

Legnickie odkrywki budzą kontrowersje
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Budowa nowej kopalni węgla brunatnego stoi pod znakiem zapytania.

Pod Legnicą jest co najmniej 15 mld ton węgla brunatnego – to największe pole w Europie. W Polsce ten surowiec, z którego produkuje się 35 proc. energii elektrycznej, bez nowych kopalń skończy się za 40 lat. Jednak na eksploatację Legnicy nie godzą się mieszkańcy. Odwiedzili Ministerstwo Gospodarki - relacjonuje "Rzeczpospolita".

Ich zdaniem odkrywka spowoduje wysiedlenie 3,3 tys. rodzin, a nie tysiąca, jak twierdzi Instytut Górnictwa Odkrywkowego Poltegor, który opracował projekt zagospodarowania złóż. “Poltegor fałszował dane po to, aby została podjęta decyzja o eksploatacji” – piszą do “Rzeczpospolitej”.– Krzyczą ci, których to nie dotyczy – uważa prof. Jerzy Bednarczyk z Poltegoru. – Rozważane jest m.in. dojście od zachodu, tam protestów nie ma.

– Legnickie złoża są 200 m pod nadkładem, byłaby to droga inwestycja. Warto rozważyć eksploatację innych złóż węgla, np. kamiennego – powiedział “Rzeczpodspolitej” minister środowiska Maciej Nowicki. – Czekamy na strategię energetyczną do 2030 r. Jeśli według niej złoża legnickie będą eksploatowane, to zapytamy o CO2, bo węgiel brunatny jest najbardziej emisyjny. A od 2020 r. elektrownie maja płacić za całość praw do emisji.

Jest dodatkowy problem: tam, gdzie zlokalizowane są złoża, zaplanowano drogę S3. – Wtedy do węgla nie dotrze się nigdy – uważa Bednarczyk. Poltegor zaproponował więc eksploatację pól Rogóźno (700 mln ton) i Torzym (500 mln ton). A zainteresowanie węglem brunatnym rośnie, bo kamienny zdrożał nawet o 40 proc. (brunatny jest trzy – cztery razy tańszy).

– Jeżeli nie wyhamujemy spadku produkcji węgla kamiennego, nie przekonamy do budowy kopalń węgla brunatnego w okolicach Legnicy, Gubina, Złoczewa, Rogóźna, Turku czy Konina, to za 20 – 30 lat będziemy importować 70 mln ton węgla (teraz ok. 10 mln ton rocznie) – komentuje dr Zbigniew Kasztelewicz z AGH, członek komitetu sterującego ds. pól legnickich.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!