Laserowy "Lis" wspomoże bezpieczeństwo w górnictwie

Laserowy "Lis" wspomoże bezpieczeństwo w górnictwie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Inżynierowie związani z Centralną Stacją Ratownictwa Górniczego (CSRG) w Bytomiu opracowali urządzenie, które za pomocą laserów pozwala ocenić stan kopalnianych szybów. W przyszłości aparat może też pomóc w podziemnych akcjach ratowniczych.

Prototyp urządzenia powstał w należącej do CSRG spółce Cen-Rat, zajmującej się m.in. nowymi technologiami, możliwymi do zastosowania w ratownictwie górniczym. Nowe rozwiązanie nosi nazwę LIS - laserowa inspekcja szybów.

Prezes spółki, Henryk Świniarski, podkreśla, że właściwe monitorowanie stanu obudowy kopalnianych szybów to jedno z kluczowych zagadnień zarówno dla bezpieczeństwa górników, jak i niezawodności pracy urządzeń zainstalowanych w szybach.

Sprawdzenie stanu głębokich nieraz na ponad kilometr szybów jest trudne m.in. z powodu ograniczonej widoczności. Nie sprawdzają się tam również tradycyjne kamery, które w trudnych warunkach nie są w stanie przekazać obrazu zadowalającej jakości.

Opracowany w Bytomiu "Lis" składa się z czterech laserowych głowic, które swoimi wiązkami omiatają ściany szybu, utrwalając cyfrowy obraz. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu na tej podstawie można ocenić, gdzie w obudowie szybu są np. poważne ubytki, nierówności itp. oraz jak bardzo są one poważne. Takie miejsca trzeba poddać szczegółowej analizie i naprawie.

Oprogramowanie urządzenia powstało we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Śląskiego. W przyszłości - według prezesa Świniarskiego - będzie można je modyfikować tak, aby przyrząd znalazł również inne zastosowania.

"Chcielibyśmy móc wykorzystywać urządzenie także podczas akcji ratowniczych np. w zadymionych wyrobiskach, gdzie widoczność jest bardzo ograniczona. W takich miejscach można wykorzystać lasery do lokalizacji określonych obiektów" - wyjaśnił prezes.

Zastrzegł, że na podstawie obrazu stworzonego przez lasery nie będzie można z całą pewnością powiedzieć, czy zlokalizowany przez nie kształt to np. poszukiwany w wyrobisku człowiek czy raczej element sprzętu, niemniej sama wiedza, że coś w danym miejscu się znajduje, może okazać się bardzo przydatna w prowadzeniu akcji ratowniczej.

Prace nad prototypem urządzenia trwały od ubiegłego roku. To pierwszy taki aparat w Europie. Jego twórcy liczą, że z czasem trafi on do seryjnej produkcji, a liczba jego zastosowań wzrośnie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Laserowy "Lis" wspomoże bezpieczeństwo w górnictwie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!