Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Łączenie KHW z PGG to mus, bo inaczej Holding by upadł

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
03-03-2017 07:29
Łączenie KHW z PGG to mus, bo inaczej Holding by upadł
Fot. PTWP (Krzysztof Kusz)

W resorcie energii podkreślają, że połączenie KHW z PGG to konieczność. Suma zadłużenia Holdingu przekroczyła 2,5 miliarda złotych, z czego ponad 1,2 mld zł stanowią zobowiązania z tytułu obligacji. Banki nie zgodziły się na to, by naprawiać Holding jako samodzielną firmę.

Po trudnych negocjacjach, z których ostatnie miały miejsce na nadzwyczajnym posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, zdołano podpisać porozumienie, które otwiera drogę do połączenia Katowickiego Holdingu Węglowego z Polską Grupą Górniczą. Nowy podmiot ma wystartować 1 kwietnia, a więc na prima aprilis.
Holdingowy Układ Zbiorowy zostanie rozwiązany, natomiast wynagrodzenia pracowników Katowickiego Holdingu Węglowego będą wypłacane w ramach zasad obowiązujących w Polskiej Grupie Górniczej.

Jak już informowaliśmy - średnie miesięczne wynagrodzenie w kopalniach nowego podmiotu ma wynosić 6225 złotych.

Odcienie porozumienia

W konsekwencji wejścia górników z KHW w system wynagradzania obowiązujący w Polskiej Grupie Górniczej dojdzie w Holdingu do zawieszenia wypłaty tegorocznej czternastki.

Natomiast zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego zobowiązał się do wypłaty pracownikom spółki drugiej raty czternastki za rok 2016. Świadczenie to razem z odsetkami ma trafić na konta górników trzeciego marca (wcześniej pracownikom KHW zaliczkowo wypłacono po tysiąc złotych).

Porozumienie przewiduje sprzedaż wybranych aktywów KHW na rzecz PGG. Jest tu mowa o kopalniach Murcki-Staszic, Mysłowice-Wesoła,  Wujek i Wieczorek (bez szybów Poniatowski i Wschodni, które wraz z infrastrukturą techniczną i nieruchomościami mają zostać przekazane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń).

Natomiast Śląskie Centrum Usług Wspólnych Sp. z o.o., spółka zależna od KHW, stanie się spółką zależną - sto procent udziałów - od Polskiej Grupy Górniczej.

Jak wskazuje Solidarność Górnicza, pozostałe spółki zależne, gdzie KHW posiada sto procent udziałów, czyli Śląsko-Dąbrowska Spółka Mieszkaniowa Sp. z o.o. i Katowicki Węgiel Sp. z o.o., nie zostaną obejęte transakcją.

Jak zaznaczono w porozumieniu, PGG ma zapewnić funkcjonowanie oraz stabilizację finansową kopalń Holdingu. Polska Grupa Górnicza zobowiązała się do zainwestowania kwoty nie mniejszej niż 700 milionów zł w dalsze funkcjonowanie, modernizację i rozwój kopalń Ruchu KHW (Holding stanie się bowiem Ruchem PGG).

W załączniku szefostwo PGG zagwarantowało, że przez rok od przyłączenia kopalń KHW nie wypowie porozumienia z 2004 roku, które to reguluje warunki zatrudnienia i wynagrodzenia pracowników Grupy. Założono, że do 31 marca 2018 roku zostanie wynegocjowany nowy układ zbiorowy pracy. I tu - wskazuje wielu - mogą zacząć się przysłowiowe schody.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

32 314 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 047 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP