Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

L. Dorn: zawiesić Pakiet Klimatyczno-Energetyczny!

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
12-06-2012 13:33
L. Dorn: zawiesić Pakiet Klimatyczno-Energetyczny!

- Celem naszej inicjatywy jest zawieszenie Pakietu Klimatyczno-Energetycznego UE z wyjątkiem klauzul dotyczących efektywności energetycznej. Jest dobry klimat dla tej inicjatywy - powiedział poseł Ludwik Dorn.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Celem inicjatywy jest zawieszenie Pakietu Klimatyczno-Energetycznego UE z wyjątkiem klauzul dotyczących efektywności energetycznej - mówi Ludwik Dorn, poseł Solidarnej Polski.

Od 1 kwietnia 2012 roku ustawodawstwo unijne przewiduje możliwość zgłaszania przez obywateli krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej tak zwanej Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej.
Instytucja Europejskiej Inicjatywy Ustawodawczej umożliwia obywatelom krajów unijnych zorganizowanie się w postaci Komitetu Organizacyjnego EIO składającego się z minimum 7 członków reprezentujących 7 krajów członkowskich.

Komitet Organizacyjny EIO przedstawia następnie Komisji Europejskiej wniosek legislacyjny dotyczący ustawodawstwa UE, by po zarejestrowaniu takiego wniosku zebrać minimum 1 milion podpisów obywateli krajów członkowskich UE.
Na zebranie podpisów Komitet Organizacyjny EIO ma 12 miesięcy od czasu rejestracji inicjatywy przez Komisję.

Inicjatywa skupia Polskę, przystąpiły do niej Austria, Czechy, Dania, Grecja, Litwa i Wielka Brytania. Do komitetu organizacyjnego EIO należą m.in. NSZZ Solidarność i Solidarna Polska.

- Prowadzimy rozmowy z Bułgarią, Słowacją, Węgrami i Niemcami w kontekście poszerzenia tej inicjatywy - zaznaczył przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz w trakcie konferencji, która odbyła się we wtorek 12 czerwca w Katowicach, w siedzibie Solidarności. - Zapewne Bułgarzy i Węgrzy się przyłączą. Być może Niemcy również. Liczymy, że przynajmniej 11 krajów będzie uczestniczyć w tej inicjatywie.

Wniosek rejestracyjny został złożony 11 czerwca. Komisja ma 2 miesiące na zarejestrowanie inicjatywy. Gdy wniosek zostanie zarejestrowany, to można będzie zacząć zbierać podpisy.

Sprawa jest bardzo poważna, bo zapisy Pakietu Klimatyczno-Energetycznego mogą doprowadzić do tego, że produkcja będzie przenoszona poza Unię - tam, gdzie nie ma kagańca w postaci walki z emisją dwutlenku węgla.

W Polsce przez pakiet pracę stracić może nawet i pół miliona osób.

Jednak nadal problemtyka Pakietu Klimatyczno-Energetycznego jest u nas bagatelizowana. - Musi nastąpić, jeżeli nie zawieszenie Pakietu, to chociaż jego głęboka weryfikacja - zaznacza Dominik Kolorz. - Ta niezmiernie istotna problematyka nadal jest w Polse bagatelizowana. Przede wszystkim przez polityków, ale też przez środki masowego przekazu. Mam nadzieję, że do tej inicjatywy przyłączą się różne środowiska.

Poseł Solidarnej Polski Ludwik Dorn przyznał, że część elit politycznych, a nawet środowisk gospodarczych wychodzi z założenia, że stała się rzecz straszna, ale nie chcą się kopać z koniem, czyli z Unią Europejską.

KOMENTARZE (11)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP