XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KWK Piast chce zarabiać na mule węglowym

KWK Piast chce zarabiać na mule węglowym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nawet 1 mln zł rocznie może zyskać kopalnia "Piast" w Bieruniu dzięki zastosowaniu wynalazku naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) w Krakowie. Urządzenie sprawia, że część traktowanego dotąd jako odpad mułu węglowego można z zyskiem sprzedać.

Przedstawiciele Akademii oraz Kompanii Węglowej, do której należy kopalnia, podkreślają, że współfinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przedsięwzięcie to dobry przykład wdrożenia pomysłu naukowców do praktyki górniczej.

"Wydajność urządzenia sięga ok. 75 tys. ton rocznie, a cena tony uzyskanego dzięki niemu granulatu to ok. 10-13 zł za tonę. Może to oznaczać prawie milion złotych dodatkowych przychodów" - wyjaśnił rzecznik Kompanii, Zbigniew Madej.

Przedstawiciele firmy podkreślają, że choć w skali działania tej jednej z największych polskich kopalń milion nie jest znaczącą wielkością, jest to jednak kwota nie do pogardzenia; szczególnie w sytuacji, gdy pochodzi ze sprzedaży produktu, który dotąd - jako odpad - nie przynosił żadnego dochodu.

Urządzenie przerabia na granulat muły z procesów wzbogacania węgla w zakładzie przeróbczym. W wyniku płukania drobinki węgla pozostają w wodzie, tworząc bardzo zawilgocony, niskokaloryczny muł. Jego suszenie jest trudne i kosztowne, dlatego nieopłacalne. Surowy muł ma nie tylko niską wartość opałową, ale sprawia też kłopoty w transporcie, wyładunku i procesie spalania.

Wynalazek naukowców z AGH pozwala na skuteczne rozbicie brył mułu, wysuszenie chemikaliami i wymieszanie go z dodatkami - w efekcie powstają grudki, które można sprzedać np. z innymi, bardziej kalorycznymi gatunkami węgla. Według Madeja, w ten sposób z odpadów można odzyskać nawet połowę mułu.

Wynalazek powstał pod kierunkiem prof. Antoniego Kalukiewicza z krakowskiej AGH, a jego wykonawca był dr Jacek Feliks z tej uczelni. Urządzenie wymyślono w Katedrze Maszyn Górniczych, Przeróbczych i Transportowych na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii.

Rzecznik KW potwierdził, że Kompania przygląda się działaniu urządzenia w kopalni "Piast" i nie wyklucza zastosowania podobnych rozwiązań także w innych kopalniach, jeżeli byłoby to potrzebne i skuteczne. Eksperci przyznają, że ze względu na specyfikę poszczególnych kopalń i produkowanego przez nie węgla, nie w każdym zakładzie urządzenie mogłoby działać.

Kopalnia "Piast" w Bieruniu należy do największych polskich kopalń węgla kamiennego. Zatrudnia ponad 6 tys. osób i wydobywa ok. 4,5 mln ton węgla rocznie. Projekt związany ze stworzeniem prototypu granulatora otrzymał kilkusettysięczne dofinansowanie ze środków przeznaczonych na wspieranie transferu dokonań naukowych do praktyki przemysłowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KWK Piast chce zarabiać na mule węglowym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!