PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KWK Murcki-Staszic: ważą się losy najtrudniejszej ściany metanowej

Autor: wnp.pl (mat.pras. WUG)
25-07-2011 15:26
KWK Murcki-Staszic: ważą się losy najtrudniejszej ściany metanowej

Komisja do spraw Atmosfery Kopalnianej i Zagrożeń Aerologicznych w Podziemnych Zakładach Górniczych, działająca przy Wyższym Urzędzie Górniczym, nie wydała 22 lipca br wiążącej opinii o eksploatacji pokładu 510 ścianą 8b-S w KWK „Murcki-Staszic”, należącej do KHW S.A. Do problemów obecnie najbardziej zagrożonego rejonu eksploatacyjnego w kopalniach węgla kamiennego Komisja powróci na kolejnym posiedzeniu, którego termin już wyznaczono na 19 sierpnia br. - poinformował Wyższy Urząd Górniczy.

Przez kilka najbliższych tygodni (do 19 sierpnia) kierownictwo kopalni powinno wypełnić kilka istotnych zaleceń Komisji. Zdaniem ekspertów konieczna jest m.in. poprawa efektywności odmetanowania i zmiana organizacji robót. Ściana została uruchomiona 24 stycznia br. i od początku przysparzała wielu kłopotów. IV kategoria zagrożenia metanowego, III stopień zagrożenia tąpaniami, sąsiedztwo pola pożarowego oraz eksploatacja poniżej poziomu udostępnienia. Te czynniki zadecydowały, że Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach zakwalifikował ją do rejonów szczególnego nadzoru - czytamy w komunikacie urzędu.
- Pamiętając o katastrofach i niebezpiecznych zdarzeniach związanych z niekontrolowanym wypływem metanu do wyrobisk w innych kopalniach tej spółki, w imieniu kierownictwa Wyższego Urzędu Górniczego proszę o dogłębną analizę sytuacji - mówił Marek Jarczyk, zastępca dyrektora Departamentu Górnictwa WUG, apelując do ekspertów uczestniczących 22 lipca br. w obradach Komisji.

Podczas przeprowadzanych w ostatnich miesiącach trzech kontroli inspektor nie miał szans dojść do ściany, ponieważ wstrzymywano roboty i wycofywano górników z powodu wysokiego poziomu zagrożenia metanowego. W dotychczasowym okresie eksploatacji ścianą 8b-S doszło do około 2400 przekroczeń dopuszczalnych zawartości metanu na około 28000 minut.

Komisja zapoznała się z zamierzeniami kierownictwa kopalni w zakresie profilaktyki metanowej. Zalecono usprawnienie w najbliższych tygodniach wentylacji w tym rejonie oraz zwiększenie skuteczności odmetanowania. Ponadto rejon ściany ma być w całości objęty strefą zabezpieczającą przed możliwością przemieszczania się wybuchu pyłu węglowego. Wydobycie będzie możliwe, ale o postępie zmniejszonym do 2,5 metrów bieżących na dobę i przy obniżeniu dopuszczalnego stężenia metanu do 1,2 proc. w wylotowym pędzie powietrza. Po wykonaniu badań dotyczących spągowego wydzielania się metanu Komisja podejmie kolejną debatę nad przyszłością tej ściany.

- Nadzór górniczy będzie kontynuował w tym rejonie wzmożone kontrole. Nie może być jakiegokolwiek przyzwolenia na ryzyko w polach metanowych - mówi Marek Jarczyk, zastępca dyrektora Departamentu Górnictwa WUG.

Rejony szczególnego nadzoru są wyznaczane przez dyrektorów OUG i kontrolowane co najmniej raz na dwa miesiące. Jest ich 8-10, zależnie od zagrożeń i postępu robót górniczychSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 135 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP