XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

KWB Konin musi czekać na właściciela elektrowni

KWB Konin musi czekać na właściciela elektrowni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Negocjacje wokół akcji PAK-u zepchnęły na dalszy plan sprawy Kopalni Węgla Brunatnego "Konin". A zakład, aby utrzymać dotychczasową produkcję, musi jak najszybciej zainwestować w nowe odkrywki.

Konińska kopalnia wydobywa rocznie około 9,5 mln ton węgla, który dostarcza do Zespołu Elektrowni Pątnów Adamów Konin. Jednak aby utrzymać taką wielkość wydobycia konieczna jest budowa nowych odkrywek - poinformował "Głos Wielkopolski".

W planach jest uruchomienie odkrywki "Tomisławice" leżącej w gminie Wierzbinek i "Piaski" w gminie Rzgów. Bliżej powstania jest odkrywka "Tomisławice". Wójt Wierzbinka wydał już decyzję środowiskową, nie ma więc przeszkód, aby kopalnia dostała koncesję na wydobycie węgla i mogła rozpocząć inwestycje.

Z tym, że od momentu rozpoczęcia prac do pierwszego wykopu węgla minie od 2 do 3 lat. Problemy mogą być natomiast z decyzjami w sprawie "Piasków". Ponadto kopalnia będzie musiała znaleźć pieniądze na inwestycje Fundusze te miał zapewnić inwestor. O akcje elektrowni i kopalni zabiegały duże firmy zagraniczne jak RWE, CEZ czy Vatenffal - czytamy w dzienniku.

Obecnie w PAK-u realizowana jest budowa nowego bloku energetycznego Pątnów II, na który zaciągnięto kredyty w wysokości 400 milionów euro. Jednak to dopiero początek wydatków, gdyż konieczna jest modernizacja Pątnowa I. Nie wiadomo jednak, co KGHM chciałby zrobić z kopalnią.

Na razie potencjalny inwestor nic nie mówi o kupnie akcji kopalni i dokapitalizowaniu przedsiębiorstwa. Poseł Tomasz Nowak z Platformy Obywatelskiej cały czas przypomina, że są inwestorzy zagraniczni, którzy gotowi są wyłożyć pieniądze na budowę nowych odkrywek - czytamy w "Głosie Wielkopolskim".

- W koncepcji ministra skarbu jest jednak to, żeby PAK pozostał w polskich rękach. Nic nie wiadomo o kopalni, wychodzi się z założenia, że sobie jakoś poradzi. Jednak nie jest to takie proste, gdyż potrzebne będą pieniądze na odkrywkę "Piaski". W obecnej sytuacji politycznej nie ma mowy o rzetelnej dyskusji w tej sprawie - powiedział dziennikowi Tomasz Nowak.

Senator Marek Waszkowiak, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu do Spraw Energetyki, stwierdził że takiego kompleksu paliwowo- energetycznego jak kopalnia i PAK nie można rozdzielić.

- Za wcześnie mówić o konkretnych rozwiązaniach. Trzeba poczekać na wyklarowanie się spraw własnościowych w PAK-u. Dopiero później można rozmawiać o przyszłości kopalni - stwierdził w "Głosie Wielkopolskim" senator Marek Waszkowiak.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KWB Konin musi czekać na właściciela elektrowni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!