Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KW: związki z nadzieją oczekują spotkania z radą nadzorczą

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
30-01-2014 11:14
KW: związki z nadzieją oczekują spotkania z radą nadzorczą
fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W piątek 31 stycznia rada nadzorcza KW spotka się ze związkami, które ponownie przedstawią swe postulaty co do programu restrukturyzacji. Rada odniesie się do programu oraz Planu Techniczno-Ekonomicznego na rok 2014.

W trakcie rozmów, jakie odbyły się w październiku 2013 roku, związkowcy ustalili z radą nadzorczą, że zanim program restrukturyzacji zostanie zatwierdzony, przedstawiciele rady zapoznają się z uwagami strony społecznej na temat jego ostatecznej zawartości.
16 stycznia nie doszło ostatecznie do podpisania porozumienia. Zarząd przekazał radzie nadzorczej program restrukturyzacji na lata 2014-2020 oraz Plan Techniczno-Ekonomiczny spółki na rok 2014.

Już po formalnym zakończeniu negocjacji związkowcy przekazali szefostwu Kompanii Węglowej projekt porozumienia w sprawie treści programu restrukturyzacyjnego na lata 2014-2020.

Strona społeczna, mimo formalnego zakończenia konsultacji, liczy, że w piątek 31 stycznia wspólnie z radą oraz zarządem przyjmie program, który uwzględniałby również postulaty związkowe.

Związki chcą - o czym wielokrotnie informował portal wnp.pl - odstąpienia od zwolnień wśród pracowników administracji. Mieliby oni mieć zawieszoną wypłatę czternastej pensji na trzy lata. Na ten czas pracownicy administracji otrzymaliby gwarancję pracy, natomiast gwarancje dla pozostałych zatrudnionych w KW byłyby przedłużone z roku 2015 do roku 2020.

Związkowcy zaproponowali także w swej wersji programu rezygnację z administracyjnego łączenia kopalń, które ich zdaniem przyniosłoby więcej szkód niż pożytku i wprowadziło tylko dodatkowy chaos.

Związki wyrażają zgodę na alokowanie pracowników, ale mogłoby ono dotyczyć jedynie kopalń przeznaczonych już wcześniej do połączenia.
Zarząd Kompanii zamierza sprzedać kopalnię Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Związkowcy uważają, że to zły pomysł.
Trudno wyrokować, czy postulaty związkowe będą uwzględnione, bowiem czas konsultacji formalnie został zakończony.

- Sądzę, że wszystkim zależy na rozwiązaniu konfliktu, stąd wierzę, że jednak uda się podpisać porozumienie, które będzie satysfakcjonować obydwie strony - mówi Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności.

Już w piątek 31 stycznia okaże się, w jakim kształcie zostanie przyjęty, bądź nie, program restrukturyzacji do 2020 roku dla największej węglowej spółki nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

- Kompania jest niezwykle znaczącym podmiotem dla naszego regionu i dla Polski - mówi portalowi wnp.pl Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski. - Przecież w samej Kompanii Węglowej zatrudnionych jest około 54,8 tys. osób. Przy tym należy pamiętać, że restrukturyzacja nie jest procesem jednorazowym, ale ciągłym, bowiem chodzi o dostosowywanie się do warunków rynkowych - podkreśla Zygmunt Łukaszczyk.

Jerzy Dudała

KOMENTARZE (10)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP