Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KW: związki wszczęły spór zbiorowy

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
02-12-2013 14:28
KW: związki wszczęły spór zbiorowy
Fot. PTWP

W piśmie rozpoczynającym procedurę sporu zbiorowego związki zażądały m.in. utrzymania aktualnego poziomu zatrudnienia w spółce, odstąpienia od zamiaru zwolnienia 1020 pracowników administracji oraz gwarancji funkcjonowania wszystkich kopalń Kompanii.

Związkowcy chcą także m.in. utrzymania poziomu średniego wynagrodzenia w KW skorygowanego o poziom inflacji, czy gwarancji dalszego funkcjonowania wszystkich zakładów specjalistycznych Kompanii Węglowej w dotychczasowej strukturze.
Według związkowców planowane duże oszczędności oraz znacząca redukcja zatrudnienia w latach kolejnych wpłyną na pogorszenie się warunków bezpieczeństwa pracy w kopalniach.

Czytaj także: KW: czekają nas bardzo trudne rozmowy na linii zarząd-związki

Poniżej treść pisma rozpoczynającego spór zbiorowy w Kompanii Węglowej:

„Na podstawie art. 7 ust. 1 w związku z art. 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych związki zawodowe działające w Kompanii Węglowej SA żądają:

1. Utrzymania aktualnego poziomu zatrudnienia w celu zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz wykonywanie pracy bez przekraczania norm czasu pracy określonych w kodeksie pracy. Zbyt niski poziom zatrudnienia na poszczególnych stanowiskach pracy, szczególnie na stanowiskach pracy związanych z dużym obciążeniem fizycznym i psychofizycznym ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pracy. Zbyt niski poziom zatrudnienia narazi pracowników na przeciążenie pracą, a w konsekwencji zwiększy zagrożenie wypadkami przy pracy. Niewątpliwie prowadzi też do przekroczenia norm czasu pracy, gdyż pracodawca aby wykonać założenia produkcyjne będzie zmuszony planować godziny nadliczbowe. Ponadto, nie bez znaczenia jest fakt, że absencja pracowników spowodowana chorobami i schorzeniami wywołanymi przeciążeniem pracą i nadmiernym wysiłkiem w znacznym stopniu utrudni organizowanie pracy w sposób zapewniający bezpieczne warunki pracy oraz uniemożliwi wykonanie założeń produkcyjnych, nawet przy doskonałej organizacji pracy, w normatywnym czasie pracy. Należy też zauważyć, że zwiększona wypadkowość w pracy oraz przekraczanie norm czasu pracy narazi pracodawcę na dodatkowe koszty związane z odszkodowaniami za wypadki przy pracy oraz absencją chorobową, jak również związanymi z dodatkowym wynagrodzeniem za pracę w godzinach ponadnormatywnych.

KOMENTARZE (10)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP