Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KW: w stronę poprawy wyników i pozyskania inwestorów

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
12-05-2015 13:26
KW: w stronę poprawy wyników i pozyskania inwestorów
Fot. PTWP (Krzysztof Kusz)

Kompania Węglowa zakończyła zbywanie nierentownych aktywów i wdraża działania poprawiające efektywność swoich kopalń. Cały czas prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami, którzy mogliby się zaangażować w tzw. Nową Kompanię Węglową.

Jak wskazuje Krzysztof Sędzikowski, prezes zarządu Kompanii Węglowej, po pierwszym kwartale widoczne są pierwsze wyniki zmian. Kompania odnotowała dodatni wynik EBITDA na poziomie 114,7 mln zł.
- Realizujemy plan, przy czym nie założyliśmy planu nazbyt ambitnego, ale taki, który jest ambitny, a przy tym realizowalny - powiedział prezes KW we wtorek 12 maja w trakcie spotkania z dziennikarzami.

Obecnie Kompania Węglowa prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami finansowymi oraz branżowymi, które mogłyby się zaangażować w tak zwaną Nową Kompanię Węglową.

Prezes KW wskazuje, że termin utworzenia Nowej KW do końca czerwca jest możliwy do zrealizowania, choć może się przesunąć o tydzień, bądź dwa.

- Rozmawiamy z inwestorami branżowymi oraz finansowymi, w tym także z firmami prywatnymi - zaznacza prezes Krzysztof Sędzikowski. - Wszystkich traktujemy jednakowo. Dostarczamy informacji, rozmawiamy. Musimy dostarczyć inwestorom komfort informacyjny, stąd produkujemy obecnie wiele dokumentów. Cały czas pracujemy nad modelem poprawy parametrów techniczno-ekonomicznych przyszłej spółki, a nie tylko kontrolujemy płynność finansową Kompanii. Realizując biznesplan, chcemy pokazać inwestorom, że prognozowana na 2017 rok EBITDA wynosząca 2 mld zł przy sprzedaży na poziomie 28 mln ton rocznie, to cel realistyczny, a branża, w której działamy ma potencjał i jest perspektywiczna - podkreśla szef KW.

Kompania Węglowa zwróciła się do ponad 30 podmiotów. KW potrzebuje 2 mld zł, żeby mogła być rentowna.

KW będzie konsekwentnie zmieniać miks produktowy, by móc oferować węgiel określonej jakości i kaloryczności, a także by produkować więcej węgla koksowego.

W Kompanii Węglowej wskazują, że będą intensyfikować eksport. W tym roku KW zamierza skierować na eksport około 4 mln ton węgla.

W niektórych kopalniach Kompania będzie wprowadzać sześciodniowy tydzień pracy. Obecnie jest on wprowadzany w kopalni Rydułtowy-Anna.

W KW wskazują, że efekty realizacji planu naprawczego są widoczne choćby po tym, że nastąpił wzrost wydobycia z jednej ściany o ok. 4 proc. Poza tym nastąpił spadek zatrudnienia w pierwszym kwartale br. o 739 osób i w kwietniu o 329 osób. Poprawie uległa także wydajność dołowa.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP