Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

KW w opałach, ale z nowej kopalni i elektrowni nie rezygnuje

Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)
15-01-2014 09:25
KW w opałach, ale z nowej kopalni i elektrowni nie rezygnuje
Fot. PTWP

Zarząd KW wskazuje, że mimo trudnej sytuacji rynkowej spółka dalej pracuje nad dwoma strategicznymi inwestycjami, czyli budową nowej kopalni na Lubelszczyźnie i budową nowej elektrowni.

Zarząd KW zaznacza, że do połowy 2014 roku ma zostać wyłoniona firma, która będzie partnerem Kompanii Węglowej w tym przedsięwzięciu. Elektrownia o mocy około tysiąca megawatów ma powstać do 2019 roku.
Jak wskazują w Kompanii, koszt tej inwestycji ma wynieść około 6 mld zł, a pieniądze w całości wyłoży inwestor strategiczny.

W Kompanii podkreślają, że nowoczesne bloki węglowe osiągają o jedną trzecią lepsze wyniki od starych instalacji. A to przekłada się na niższe koszty oraz na mniejszą emisję dwutlenku węgla.

Obecnie słychać często głosy, że Kompania Węglowa niepotrzebnie wydobyła węgiel, który zalega na zwałach i który trudno sprzedać.

Wiceprezes KW ds. produkcji i koordynator prac zarządu spółki Marek Uszko wskazuje, że zarząd w porę dostrzegł proces spadku cen węgla, jednak ograniczenia produkcji nie można było wprowadzić z dnia na dzień ze względu na ilość zazbrojonych ścian.

- Nie było możliwości skokowego zatrzymania wydobycia, gdyż naraziłoby to firmę na niewyobrażalne straty - mówi Marek Uszko. - Trzeba pamiętać, że 80 proc. kosztów w górnictwie to koszty stałe, a zaledwie 20 proc. to koszty zmienne.

Kompania Węglowa w projekcie programu restrukturyzacji do roku 2020 przewiduje między innymi łączenie kopalń. Zarząd spółki wskazuje, że daje ono możliwość większej efektywności pracy i lepszego wykorzystanie infrastruktury na powierzchni.

- Mamy automatycznie mniej szybów, mniej budynków do utrzymania - podkreśla Marek Uszko. - Pojawia się także możliwość innej, lepszej organizacji całego procesu zarządzania kopalniami, na przykład utworzenia wspólnych działów zamówień publicznych, czy materiałowych.

Zarząd KW wskazuje, że Kompania wciąż ma najniższe koszty wydobycia spośród wszystkich spółek węglowych na Śląsku. Mimo, że warunki, w jakich pracują kopalnie Kompanii, są gorsze niż w innych zakładach wydobywczych. Spółka ma też najsłabszy jakościowo węgiel.

Na zwałach Kompanii Węglowej zalega teraz ok. 4,6 mln ton węgla o wartości około 1 mld zł.

- Żeby sprzedać ten węgiel, trzeba mieć odbiorcę - zaznacza Marek Uszko. - Tymczasem jest on słabej jakości i nie znajdzie odbiorców w eksporcie. Musi być ulokowany w kraju. W 2014 roku Kompania chce na zwałach zejść do poziomu 2 mln ton węgla.

Kompania Węglowa będzie realizowała eksport drogą lądową, między innymi do Niemiec i Austrii. Natomiast ograniczony zostanie eksport węgla drogą morską.

Jerzy Dudała

KOMENTARZE (12)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP